Chybová správa

  • Notice: Undefined offset: 2 v video_filter_youtube_html5() (riadok 1043 z /var/www/html/drupal7/sites/all/modules/video_filter/video_filter.codecs.inc).
  • Warning: A non-numeric value encountered v video_filter_youtube_html5() (riadok 1043 z /var/www/html/drupal7/sites/all/modules/video_filter/video_filter.codecs.inc).
  • Notice: Undefined offset: 3 v video_filter_youtube_html5() (riadok 1043 z /var/www/html/drupal7/sites/all/modules/video_filter/video_filter.codecs.inc).
  • Warning: A non-numeric value encountered v video_filter_youtube_html5() (riadok 1043 z /var/www/html/drupal7/sites/all/modules/video_filter/video_filter.codecs.inc).

Drôtovanie, drotárstvo

História drotárstva a drôtovania

Drôt sa v dejinách ľudstva objavil veľmi skoro po tom, ako sa človek naučil spracovávať kov. Najskôr sa vyklepával z úzkych medených, zlatých a železných plátov. Potom sa začal aj ťahať. Zo začiatku iba ručne, za pomoci klieští sa ťahal cez rôzne kamene. Neskôr sa používali kovové platne, v ktorých boli diery. Bolo to veľmi náročné spracovanie, preto použitie drôtu bolo skôr v oblasti šperkov, zdobenia.

Až keď ručnú prácu začali nahrádzať stroje v manufaktúrach, začal sa drôt používať aj v iných oblastiach. Dodnes je drôt všade, okolo nás.

Drotárstvo na Slovensku

Drotárstvo bolo na Slovensku typické pre chudobnejšie severné oblasti. Kvôli podnebiu sa tu neurodilo tak veľa plodín ako na juhu a tak ľudia museli hľadať inú obživu. Drotárstvo bolo výhodné v tom, že majster nepotreboval dielňu, všetko si nosil na chrbte v drevenej krošni. Takto vystrojený putoval od domu k domu. Od osady k osade. A bývala to udalosť, keď drotár navštívil dedinu. Poopravoval rozbité hrnce, porobil naberačky, vešiaky aj pasce. Keď bolo treba, aj prstienok či inú ozdobu vedel vyrobiť.

Drotári putovali a dostali sa tak do celého sveta. Tí najšikovnejší dokonca vybudovali vo svete aj dielne kde zamestnávali nielen svojich rodákov. Peniaze, ktoré takto zarobili, umožňovali ich deťom lepší život, vyššie vzdelanie. Po I. Svetovej vojne toto remeslo začalo postupne upadať. K oživeniu prišlo až koncom 60-tých rokov, keď našťastie ešte časť drotárskych majstrov žila a podarilo sa staré postupy uchovať.

Drôtovanie - postupy, pomôcky, nástroje

K drôtovaniu potrebujeme hlavne drôt a kliešte, prípadne kladivo.

Drôt

Základom drotárstva je tvrdý pružný oceľový drôt. Práca s ním je dosť namáhavá, používa sa hlavne na kostry, obvody väčších výrobkov. Hrúbka drôtu je od 1 do 2,5mm Na výplety, opletanie keramiky sa používa mäkký oceľový žíhaný drôt. Vhodný je aj na viazanie. Dá sa tvarovať aj prstami, hrúbka je 0,4 do 3 mm.

Mäkký oceľový pozinkovaný drôt je odolný voči korózii a v odôvodnených prípadoch je možné tento drôt spájať aj pájkovačkou.

Ak je potrebné jednotlivé kusy výrobku k sebe „prišiť“, používa sa mäkký oceľový žíhaný drôt. 

Dnes sa pri drôtovaní používajú aj iné druhy drôtov. Najmä v šperkárstve sa používa včelársky drôt, ktorý má na povrchu lesklú úpravu. Často sa používa aj medený a mosadzný drôt, ktoré sú mäkké a ľahko tvarovateľné. Z toho dôvodu sú vhodné hlavne na drobné šperkárske práce, prípadne drôtovanie vajíčok.

Obľúbený je aj zubársky drôt hlavne kvôli odolnosti voči korózii. Je však veľmi tvrdý a dá sa tvarovať iba pomocou kliešťov.

Kliešte

Na prácu s drôtom stačia dva, tri druhy. Dôležité sú ploché, guľaté a cvikacie kliešte. Pre jemnejšiu prácu sú dobré aj špicaté kliešte so zúbkovaním.

Kladivo

Kladivo je potrebné na vyrovnávanie drôtu, spracovanie a splošťovanie špirál. Vhodné je mať aj oceľovú podložku s kaleným povrchom.

Na vytváranie špirál sú vhodné oceľové valčeky rôznych priemerov. V domácich podmienkach poslúžia aj iné vhodné materiály.

Základné drotárske prvky a vzory

Základným drotárskym prvkom je linka. Je to ako čiara nakreslená ceruzkou. Ďalej sa tvaruje podľa potreby do vlnoviek s rôznymi tvarmi oblúčikov.

Očko slúži na ukončenie drôtu, spájanie dvoch rôznych drôtov, zapínanie.

Postup na základné očko pri technike šitej krajky

Špirála vzniká tvarovaním drôtu v ruke postupným otáčaním pomocou kliešťov.

Obtočením drôtu okolo vhodného valčeka vzniká pružina. Tá môže byť samostatným ozdobným prvkom, alebo sa pomocou kladivka upraví do plochého tvaru slučiek. Tie sa potom viazacím drôtom pripevňujú ku kostre, respektíve ku zvolenej linke.

Foto: Artmama.sk | Pružinu vyrobíme tak, že na valček obmotáme drôtik. 

Pomocou drôtu je možné vyrobiť mnohé úžitkové predmety alebo veci slúžiace ako dekorácie. Obľúbené sú aj drôtované šperky alebo veľkonočné vajíčka.

Princíp drôtovania je pomerne jednoduchý ja variabilný.

Foto: Artmama.sk

Foto: Artmama.sk

Foto: Artmama.sk

Foto: Artmama.sk

Drôtované veľkonočné vajíčka

Autor: otka

Postup na drôtované vajíčka

Drôtovanie šperkov

 

Postup na drôtovanie fľaše

Ak máte záujem naučiť sa drôtovať, sledujte sekciu Pozvánky na Artmama.sk, občas sa objaví aj kurz drôtovania.  

Ak budete hľadať na zahraničných weboch, možno vám pomôže tento slovníček anglických ekvivalentov

drôt, drôtovanie - wire

drôtovanie fľaše - wire bottle

drôtované šperky - wire jewelry

Inšpirácie nájdete aj na českých weboch, drôtovanie po česky je drátkovaní. 

 

Spracované podľa publikácií:

Ladislav Jurovatý ml. Drotárstvo. Vydal UĽUV v roku 2000

Katarína Hallonová, Mária Krajšová Drôtovanie s džarkom Markom, vydalo Považské múzeum v Žiline, 2003

ÁnoÁno

 

Artmama.sk

Pochváľte sa svojimi ručnými prácami, inšpirujte sa nápadmi šikovných žienok, vyskúšajte tvorenie podľa podrobných návodov. Môžete pridávať fotky vašich dielok (prosím, len s vašou tvorbou), alebo sa pýtať a vymieňať skúsenosti v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje fotopostupy, pridajte inzerát na predaj zvyšného materiálu na tvorenie.