KROSIENKY alebo pletenie na ráme

Rada by som sa dozvedela, či niektorá z artmamiek ovláda techniku krosienky - pletenie na ráme, prípadne nepozná niekoho, kto to ešte vie. Táto technika stará asi 3 tisícročia sa celkom stráca "vďaka" technickému rozvoju tkáčskych strojov. Veľmi rada by som sa s niekým skontaktovala, ale zatiaľ márne hľadám. Verím, že táto technika ešte žije. Už som niekoľko vecí uplietla a ak máte záujem pozrieť na FB profil   https://bit.ly/3bvtakw   alebo Pinterest  https://1url.cz/tzucK    Budem rada za každý kontakt a informáciu.

Forums: 

Jéj, Haraja, chcela by som sa to naučiť, videla som hotové čepce v múzeu, mám knižku :) Tiež hľadám niekoho, kto by mi túto techniku ukázal. Sama zatiaľ nemám odvahu sa do nej pustiť. Určite sa ozvem.

Už som nedúfala, že sa ktosi ohlási. Zaujíma ma akú knižku máte, bo literatúry veľa nie je. Keď, tak opíšu iba základné prepletanie, ale mňa zaujímajú vzory a možnosti, ktoré technika skýta.

 

Mám knihu A. Vondrušková, L. Kaprasová: Šikovné ruce aneb malá škola textilních technik. Je tam 16 strán o tejto technike. tašky, kde využívajú priadze rôznych farieb na vytvorenie vzoru. Hladké pletenie, plátnová väzba a dierky ako základné techniky. Návod na šál a papuče :) Ešte som pozerala, že existuje https://www.martinus.sk/?uItem=175880 ale v kníhkupectve nie je, netuším, čo v nej je.

No a rám mi musí manžel spraviť :) Keď ja by som chcela vyskúšať a robiť toľko techník, že by som potrebovala 48-hodinový deň Váľam sa od sm

Šikovné ruce... mám aj ja. Krosienky pletení bez jehlic mám tiež, dokonca som bola v Plzni na jesennom kurze u autorky knihy Marušky Kielbusovej. Ak si pozriete jej FB stránku, má tam dosť výrobkov. Ak si chcete pozrieť, čo všetko už ľudia uplietli a množstvo historických vecí, je dobré zadať "sprang" čo je medzinárodné označenie tejto techniky. Najmä na Pintereste je toho dosť. Svoj Pinterest Haraja mám rozdelený na 4 časti a vo videách je dosť zretelných postupov pre začiatočníkov. Technika je dosť náročná na čas a sústredenie. Na skúšanie vzorčekov stačí veľkosť rámu ako boli klasické socialistické zrkadlá do kúpelní a niekoľko tyčiek guľatiny  trocha dlhšie, než je šírka rámu. Zaujímala som sa o kurz v bratislavskom ÚĽUVe, ale nemajú ho.

 

Vďaka, popozerám :) V ÚĽUV-e som sa tiež pýtala na kurz... Prvý kúsok, čo som videla z krosienok, bol starý dubodielsky čepiec a potom zopár kúskov v múzeu v Martine.

Ešte stojí za to podrobne popozerať webovky https://www.krosienky-sprang.cz/ pani Čekalovej, sú výborne prehľadne zpracované. Je tam aj zoznam literatúry.

 

 

Artmama.sk

Pochváľte sa svojimi ručnými prácami, inšpirujte sa nápadmi šikovných žienok, vyskúšajte tvorenie podľa podrobných návodov. Môžete pridávať fotky vašich dielok (prosím, len s vašou tvorbou), alebo sa pýtať a vymieňať skúsenosti v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje fotopostupy, pridajte inzerát na predaj zvyšného materiálu na tvorenie.