Mušle, lastúry, ulity, ako ich vyčistiť, čo z nich vyrobiť

Pridal/a SURI dňa 02.08.2021 - 09:50
Mušle, lastúry, ulity, ako ich vyčistiť, čo z nich vyrobiť - foto postup

Každý z nás si určite rád zaspomína na krásne chvíle prežité na dovolenke pri mori alebo v horách. Ja si z každej dovolenky zvyknem priniesť niečo, čo ponúka príroda. Či už sú to mušle, piesok vo fľaši, kamienky, šišky z hôr či iný prírodný materiál, ktorý môžeme zužitkovať.

Mušle, lastúry, ulity, ako ich vyčistiť, čo z nich vyrobiť

Z mušlí môžeme vyrobiť veniec alebo ich len tak vysypať do dekoračnej misy a položiť na komodu vedľa fotky z dovolenky. Svoje miesto nájdu mušle aj v kúpeľni či drevenom svietniku.

Predtým ako začneme zbierať kamienky, mušle a piesok, premyslime si, kam materiál uskladníme. Dobre poslúži prázdna fľaša od minerálky, do ktorej všetko pekne uložíme a dobre zatvoríme. Ak sú mušle väčšie, stačí ak z plastovej fľaše odrežeme hrdlo.

Ako vyčistiť a ošetriť mušle, lastúry, ulity

Lastúry, mušle, ulity... sú to vlastne malé živočíchy, ktorých mäkké telíčko je chránené krásnou schránkou. Ak nájdete niekoho, kto si z dovolenky pri mori nedoniesol ani jednu lastúru, ukážte mi ho. My ich nosíme veľa, lebo všetky sú krásne a každá iná. Aj väčšie úlomky zbierame a potom spolu vymýšľame, na čo sa asi tak podobajú :)

Ak si chcete tie najkrajšie vystaviť alebo z nich niečo pekné vyrobiť, treba ich najprv očistiť a vyleštiť. Ale ako? Asi najviac informácií som našla na tomto webe

Ako odstrániť riasy z mušlí a lastúr

Čistenie nemusí byť jednoduché a často vyžaduje určitú dávku trpezlivosti. Niektoré mušle majú tzv. periostrakum, akoby boli pokryté vrstvičkou machu alebo rias. Táto vrstva sa dá odstrániť Savom.

Do roztoku Sava a vody (1:1) vložíme lastúry približne na hodinu, ale podľa veľkosti to môže byť menej aj viac. Ak mušľa túto vrstvu nemá, Savo nepoužívame, lebo povrch by zmatnel a vznikol by biely povlak (ten vznikne aj keď ju v Save necháme príliš dlho).

Prírodný morský veniec z mušľami a lastúrami.

Ako odstrániť vápenatý povlak z mušlí

Ďalšia nežiaduca vrstva môže byť vápenatá. Ako prvé väčšinu ľudí napadne zlikvidovať ju kyselinou. Ale tým sa môže narušiť aj samotná lastúra, ktorá potom vyzerá “chvíľu” výborne, ale časom sa začne rozpadávať.

Tu sa treba vyzbrojiť trpezlivosťou a prejsť na mechanické čistenie. Použiť môžete kefku, malý nožík, ihly a špendlíky, pilníčky. Mne sa osvedčila manikúra na baterky. Mechanické čistenie ide lepšie, keď mušľu namáčate vo vode. Treba odstrániť všetko, čo sa vám nepáči. Potom môžeme povrch vyleštiť, ale jemne - podobne ako nechty.

Ako odstrániť zápach z mušlí a lastúr

Ak by mušľa zapáchala, vypláchnite ju peroxidom vodíka. Zberatelia lastúry vyleštia a zakonzervujú parafínovým olejom, ktorý nezapácha a ani sa nerozkladá, ako iné oleje.

Lakovanie priam nenávidia, lebo niektoré laky môžu povrch lastúry naleptať alebo lak zostane matný, prípadne časom zožltne.

Čo všetko sa dá z mušlí urobiť?

Čo len chcete - aranžujte, lepte, maľujte, kreslite, píšte po nich, drôtujte, korálkujte, cínujte, zalievajte živicou. Inšpirácií je neúrekom, stačí pozrieť na fotky krásnych vecí, ktoré vyrobili ďalšie artmamy:) 

 


Mušle, lastúry, ulity, ako ich vyčistiť, čo z nich vyrobiť - foto postup


Komentáre

Veľmi pekné! ÁnoJa som si nedávno doma vytvorila podobné zátišie z mušlí a majáku.