Výstava INDIGO&DECORUM v ÚĹUV-e

Dátum a čas akcie: 

21.07.2017 12:00 to 13.10.2017 18:00

Miesto akcie: 

Dizajn štúdio ÚĽUV, Dobrovičova 13

Autorská výstava INDIGO&DECORUM Kateřiny Žaluďovej je dôkazom toho, že tradičné remeselné techniky môžu ožiť aj v súčasnej módnej tvorbe. Kateřina Žaluďová, talentovaná návrhárka z Čiech, na seba upozornila v súťaži Kruhy na vode 2016, kde vyhrala hlavnú cenu v kategórii Modrotlač. Jej majstrovskú hru s indigovou látkou a jemne spracovanou kožou možno obdivovať v Dizajn štúdiu ÚĽUV na Dobrovičovej 13 v Bratislave. Výstava potrvá od 21. 7. 2017 do 13.10. 2017.

Projekt Kateřiny Žaluďovej ladí s filozofiou Dizajn štúdia ÚĽUV, ktoré poskytuje priestor dizajnérom na zmysluplnú komunikáciu dizajnu a remesla. Vystavené práce odzrkadľujú odvahu, ktorou výtvarníčka experimentuje a posúva tradičné textilné postupy k súčasnému módnemu vkusu. Kozmopolitný dnešok miluje tradície a hodnoty minulosti, ale potrebuje ich aktualizovať s ohľadom na vlastný životný štýl. Kateřina preto vo svojej tvorbe cestuje, objavuje, mieša chute, kombinuje nekombinovateľné. Inšpiruje sa celým svetom.

„Práca Kateřiny Žaluďovej oslovila našu porotu svojou originalitou a citom pre objavovanie nového. Jej tvorivý potenciál a uplatnenie chce podporiť ÚĽUV touto samostatnou výstavou“, povedala Mária Tomová, manažérka súťaže Kruhy na vode.

Kurátor výstava, Jan C. Löbl charakterizoval tvorbu mladej módnej návrhárky a dizajnérky citátom od Leonarda da Vinciho: „ Jednoduchosť je zložitá prepracovanosť“.

Kolekcia INDIGO v estetickom a ojedinelom spracovaní modrotlačovej látky pôsobí aktuálne, no nestratila ani nádych tradície. Prístup autorky k tejto textilnej technike je ojedinelý, kombinovala materiály, ktoré sa v tejto technike nepoužívajú. Klasickú modro-bielu farebnú škálu doplnila látkami zemitých farieb, modrotlač zjemnila vrstvou šifónu, využila pretlač a chemickú reakciu na tlmenie kontrastu modrotlače. Výsledkom je nežná, jemná a unikátna projekcia osobitosti a osobnosti.

Zostavu DECORUM tvoria tiež dámske odevy vytvorené z kože prerezanej do tvarov autorskej krajky. Jedinečnosť a neopakovateľnosť modelov spočíva v ručnom vyrezávaní ornamentov. Ručnú techniku prerezávania volila z dôvodu aby sa čo najviac priblížila starým kultúram a pridala materiálu ľudský faktor.

Pozvánka: 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.