Tkanie

Ahojte, dali sme sa s dcérou na tkanie, zohnali sme si staré krosná, podľa článkov mapujúcich históriu sme nasnovali, navliekli osnovu ale tá sa nám žiaľ statočne pomotala tak máme také deravé tkanie. A z asi 8 nasnovaných metrov máme cca 3,5m použiteľnej osnovy. Viete mi poradiť ako si nasnovať ľahko a rýchlo, prípadne kde sa dá zohnať hotový návin /fabrický/. A ako sa majú správne navliekať nite na krosná. Ešte mám otázku kde sa dajú zohnať také chlparé odstrižky na tkanie. Ďakujem každému kto mi poradí.

Forums: 

Ja tkam od detstva a traz som sa k tomu vrátila a čo sa tyka snovania je najdôležitejšie, takže neviem ako si to robila. Treba to vidieť ked sa snova a aj tak je to ťažké zo začiatku, potom navíjanie na krosná je tiež dôležité pri samom tkaní.(sun) Prekvapenie

A ako si snováš ty?

Pozrela som si tvoje obrázky, aj na blogu. vidieť že sa vyznáš. my sme začali tak že sme sa kadekoho povypytovali, sama som nikdy netkala iba som kedysi ako dievčatko videla ako tká moja babička. Teraz ma na to navnadila dcéra, nespotrebovaných zbytkov máme dosť a peňazí nie je nazvyš. krosná nám darovali
manžel dorobil čo chýbalo. Snovali sme tak že sme na povale umiestnili dve tyčky cca 8m od seba a behali sme s niťami od jednej k druhej až sme mali dosť. Keď sme to mali hotové začali, sme to zviazovať, celé sa nám to vytrhlo a prevrhlo takže sa nám nite domotali:-(, ale vyhodiť sme to nechceli tak sme sa to snažili rozmotať. Nakoniec som to celé navila na papierovú rolku a preniesla na krosná.

No ja sama nesnovám, ale chodím k sestre. Ona má snovadla, ked dorobím miestnosť tak si ich zadovážim aj ja. Vieš ja nepoznám slovenské výrazy na krosnách, lebo u nás je nárečie, ale je dôležité, aby sa spravne označilo a zviazalo, aby sa ti potom na krosnách lepšie robilo. Ja by som sa na to nedala iba tebou popisaným postupom. Pohľadaj možno ešte niekto v tvojom okolí žije čo vie snovať a má aj prislušenstvo.
Ja teraz mám akurát navinuté na krosnách 105 rifov a to by sa určite nedalo takým spôsobom.:-|

Ja som pocula, ze si daju nasnovat urcitu sirku a dlzku niti, napr.50m,100m a potom uz len doma tkate, hlavne ked sa tkaju domace koberce.Ti co snuju, robia obycajne len to.Tak mi to bolo povedane.Neviem odkial si, ale mam informaciu, ze snovanie robi p.Palugova z Malatinej.Informacia ma par rokov, 70 cm t.j.420 niti, dlzka 240m stalo 100 eur, alebo vtedy 12.5 sk bezny meter.To len tak informativne.Treba preverit.(sun) SlnkoSlnkoSlnkoSlnkoSlnkoSlnko

No len potom to treba aj vedieť navinuť na krosná. Ja som akurát viazala osnovu na krosnách a uvedomila som si jedno. Ja som zrejme zo starej školy, mňa učili že si treba vážiť každú prácu a ja k tomu aj tak pristupujem a robím to tak ako to robili aj naše staré a prastaré mamy. Iba teraz robím koberce oveľa hrubšie, ale mám dosť handier tak zrejme aj preto. Vtedy bol problém aj handry odkiaľ zobrať.
Ano aj ja si nasnovám určitú šírku a dlžku a potom to už ide na krosná a robi sa. Tkanie je na tom najľahšie a najjednoduchšie. Ta ostatná práca popri tom je oveľa ťažšia a namáhavá.
Ta šírka niti, nemusí byť pravdiva, lebo záleží či chceš hustú osnovu alebo ob jednu, no a potom je polovica niti. Podľa toho aká je pevná priadza z ktorej sa tká.
Neviem či som pomohla, ale neviem odkiaľ si a preto neviem. Ak chceš napíš mi mail.(sun)

No ja som bola pozrieť v jednej škole a tam mali návoj asi 300m, na takej veľkej cievke - to potom bolo naložené na krosnách, zdalo sa mi to ako strojové navíjanie, chcela by som zistiť kde sa to dá zohnať a hlavne za akú cenu, / a asi by som nebrala až takú veľkú dĺžku možno na začiatok cca 50m návinu/, ale dovtedy chcem využiť to čo mám doma cca 25 fajfičiek.

Bechatka ta pani z Malatinej to robi ako som uz hore napisala.Je to tak ako hovori Margori, najlahsie je tkat.Ale snovat a handry strihat to je robota...(sun) SlnkoSlnkoSlnkoSlnkoSlnkoSlnko

Také veľké dĺžky robia ale na tie nové krosná nie na staré.Ja som tkala pre nejakého podnikateľa a mala som požičané krosná a mala som navité 100 m,ale keď som tkala pre seba na starých mala som navité 32 m.Pucvolu som si kúpila v jednom sekáči v Dolnom Kubíne.

Také veľké dĺžky robia ale na tie nové krosná nie na staré.Ja som tkala pre nejakého podnikateľa a mala som požičané krosná a mala som navité 100 m,ale keď som tkala pre seba na starých mala som navité 32 m.Pucvolu som si kúpila v jednom sekáči v Dolnom Kubíne. Úsmev

No ja mám staré krosná a robím 90 - 100 metrov bežne, ved to navijanie a uväzovania dá zabrať a ešte aj veľa pamokového odpadu, ktorý je poriadne drahý.
Niekde bol inzerát na krosná tam zrejme bude mať aj nejaké príslušenstvo, neviem či nie hyperinzercia, hľadala som prácu a bolo to medzi tým.

Ďakujem Vám, našla som jeden inzerát p. Ernest Horňaček 50m = 50E, navíja na válec len neviem či to budem môcť použiť na mojich krosnách.
Na navliekanie do ktosien máte nejaký systém? my sme navliekali takto - zo zadného válca sme odobrali jeden zväzok nití, potom po dvoch nitiach prvú niť do prvej nitelnice do očka cez druhú niteľnicu von pomedzi, s druhou niťou to bolo opačne, potom obidve cez brdo a nakoniec pripevniť na paličku.

dnes som zistila, že ÚĽUV robí kurzy pre dospelých - tkanie pre začiatočníkov, kde sa učí aj snovanie. ale kurz už beží. ak by sa našli nejakí ďalší záujemcovia, aspoň 3, otovrili by ešte mimoriadne nový kurz. ak máte niekto záujem, bola by som rada, tu je ich web, treba sa skontaktovať

http://www.uluv.sk/sk/web/skola-remesiel-uluv/kurzy-pre-dospelych/kurzy-...

Tkanie v ÚĽUVe učí Jarka Rybánska. Tu je jej stránka http://www.jarkapalickuje.sk/
----------------------------------------------
Neplač sladká Marion - však ja neplačem, ja majstrujem. Chichocem sa

no v podstate áno, je dôležité to poradie prvá - druhá. Ja si odstrihnem jeden no neviem ako sa to po slovenský vola, je to 36 niti, dám si to za pás za nohavice a potom vyťahujem po dve nite. No mám aj paličky, ktoré mi predeľujú po dve nite a tie mám zatiaľ prichytené, potom to lepšie vidím. Ja som teraz už iba privezovala k osnove, ktorú mám v brde už po kobercoch ktoré som dorobila. Je to pre mňa lepšie, lebo priviazať to môžem sama, ale ked vťahujem aj do brda potrebujem aby mi to niekto podával na taký drevený háčik a ja to z predu iba pretiehnem cez niteľnice a brdo, potom zväzok zviažem a pokračujem dalej. Až potom ked to splátenkom navijam na valec tak jednou paličkom preberam povrazok z plátna a zviazaný zväzok a pokračujem do konca. Neviem či je to pochopiteľné z môjho popisu ak niečo môžeš napísať na mail.;-)

Ja som sa tkať naučil ešte za detstva. Viem si pripraviť osnovu starým klasickým spôsobom na snovadlici, navíjam a naberán si do nitelníc a brda sám, resp aj celému okoliu.
Ak máte záujem, môžem Vám poradiť. Som z okolia Prešova.

Ak môzem vediet odkial si od Prešova?Aj ja som od Prešova a chcem sa naučiť tkať preto si zhanam krosna.Jeden ujo od nas mi ich požiča len neviem čo k tomu všetko potrebujem.Koľko niti a ake?ak mi chceš poradiť tak rada počkam na odpoveď
Slnko

Som začiatočníčka na dôchodku a tkanie kobercov chcem uchovať ako tradičné ľudové remeslo pre svoje okolie. Metódou pokusov a omylov som sa snažila navinúť osnovu, ale skončilo to iba omylmi. Pomohlo by mi, keby som mohla byť priamo pri navíjaní osnovy a vidieť to na vlastné oči, alebo si rovno dať navinúť, s ostatným si už poradím. Som z Košíc, takže nie je problém s prepravou. Pozdravujem! Úsmev

e-mail: valicok@gmail.com

Skús priam cez kontakt osloviť toho pána od Prešova, je to stará prosba a preto to vôbec nemusí čítať.
Určite to nerob sama, snovanie je super dôležité, vlastne aj navíjanie, iba tkanie konečné je najmenej náročné.
Ja si chodím nasnovať ku sestre na Oravu, ale chcela by som to skúsiť aj sama, ale zatiaľ nemám toľko miesta, kde by som mohla umiestniť snovadlá.

Ďakujem za reagovanie na môj odkaz. To si dáš navinúť priamo na prinesený valec (hlavu), alebo si domov prinesieš ten pletenec a doma navinieš na svoje krosná? Pekný večer! KvietokHanbím sa

Ja si donesiem osnovu, teda priadzu v tom vrkočí a potom traja navíjame na krosná, jeden krúti valcom, jeden drží priadzu, teda ten vrkoč a ja držím také dlhé uzatvorené hrable a tam sú nitky, no a snažím sa po celom vále nitky dávať. Osnova musí byť na valci tuhá a preto to pridržiavanie vrkoča - formou ručkovania, teda nie šuchaním rukami po priadzi ale ručkovaním.
No neviem, ale ja by som si to radšej na začiatok dala niekomu urobiť, myslím že to nie je zas až také jednoduché.

Ďakujem, už som sa dala presvedčiť, dokonca som už dohodnutá s jednou tetou neďaleko Košíc, keď človek pátra, nakoniec sa aj dopátra. Až budem mať nejaké výsledky, napíšem. Zatiaľ veľa úspechov v tvorivej činnosti. Krásny deň! Slnko

Teším sa.

Pekny dník
Poradím Vam.
Napiste mi.
mail: molnarmartin@post.sk

Sláva, dobrá vec sa podarila, osnova je nahodená a prvé centimetre koberca utkané. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli dobrou radou. Prajem pekný deň! Slnko

Chcela by som kontakt na pana z okolia Presova,ktory vraj vie snovat.Potrebovala by som nasnovat,neviem o nikom v oblasti Vranova kde zijem.Budem rada ak sa mi niekto ozve.Dakujem

Dobrý deň, zaujímam sa o tkanie na krosnách. Potrebujem poradiť, kde by som kúpila pamok na tkanie. Až má niekto, rada kúpim za rozumnú cenu.
Ďakujem.

Dobrý deň! Ja si objednávam na tel. č. 0907 340 187. Prajem veľa chuti do tkania a pekný deň! Úsmev

Ďakujem. Mrkám

Ahojte, som z Liptovského Mikuláša a hľadám niekoho z blízkeho okolia kto by ma naučil tkať. Rada by som sa naučila tkať látky. Môže byť aj okolie Nitry a Bratislavy.
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.