reklama

Štýlový luster.


reklama

Spomenul som si na podobnú technológiu, ktorú som použil pri výrobe stropného svietidla.
To nafúkame veľkú loptu, vezmeme prírodné (nie umelé, to nelepí) lyko (vinohradnícke potreby, záhradkárske potreby, kvetinárstva ... vraj sa dovážalo z Maďarska) vhodnej farby (mne sa najviac páči s hnedými prúžkami, môže byť aj tenká čierna linka, niečo ako melír) a šírky asi 10 mm (nie je podstatné) a kúskom izolepy prilepíme začiatok na loptu. Lyko navíjame postupne na loptu (podobne ako sú tieto vianočné gule) za občasného jemného sprchovania vo vani (cievku s lykom nenamáčame, len lyko navinuté na lopte). Pri každom prekrížení pásikov sa lyko v tomto mieste po usušení zlepí. Pri navíjaní na loptu dávame pozor, aby sme nerobili zbytočne veľké "zákruty" ale smer meníme len pozvoľna. Nafúknutá lopta má v mieste ventilu väčší krúžok, z ktorého vychádzajú jednotlivé pásy, z ktorých je lopta zlepená. Lyko smerujeme tak, aby sme tento krúžok nechali voľný. Po dostatočne hustom obtočení lykom (otvory rôznych tvarov cca 4 cm2) koniec lyka podvlečieme pod vytvorenú vrstvu, loptu ešte raz celú jemne ospršíme a zavesíme niekam vysušiť. Po dôkladnom vysušení odlepíme izolepu a začiatok lyka zastrihneme k nejbližšiemu prekríženiu, vypustíme z lopty vzduch a vytiahneme ju otvorom, ktorý vznikol v okolí ventilu (veľmi opatrne). Získali sme skelet, ktorý je relatívne pevný a tuhý, avšak pre väčšie spevnenie celý skelet nastriekame z vonkajšej i vnútornej strany nitrocelulózovým lakom v spreji (dámy! lak na vlasy vhodný nie je!). Po vytuhnutí môžeme pristúpiť k montáži elektrickej časti (neznalí zverte prácu elektrikárovi). Potrebujete elektrický kábel, tzv. dvojlinku s dvojitou izoláciou, ohybnú (licňa), najlepšie bielu scca 1 - 2 m, dva umelohmotné poháriky (biele, alebo vo farbe kábla) ako stropná krytka a vrchná časť vyústenia kábla zo skeletu, objímku na žiarovku, lustrovú svorku (tzv. čokoládku - dva kontakty) a dve viečka od 7 dcl pohárov na zaváranie (nie tie na uzavretie zatočením, ale tie, čo sa uzatváranjú hlavicou), ktoré slúžia ako príruby na upevnenie elektrickej časti a skeletu, cez ktoré prechádza kábel do objímky ku žiarovke (lepšia mliečna asi 60W), ktorá by mala byť zhruba v strede skeletu. Postup je elektricky zdatným zrejmý, ostatní nech prácu zveria skúsenému elektrikárovi. Ešte upresním, že objímku a plechové príruby od zaváraninových pohárov montujeme v mieste otvoru, cez ktorý sme vytiahli vyfúknutú loptu. Ale kadiaľ teraz vložíme žiarovku, však? No, spravíme to tak, že si vyhliadneme vhodné miesto (najlepšie spodok skeletu, bok je menej vhodný) a zopár prekrížení lyka opatrne oddelíme, aby sa nám dala dovnútra šikmo vsunúť ruka so žiarovkou. Po vytiahnutí ruky sa lykové pásy vrátia samopružne do pôvodnej polohy a otvor nie je vidieť.
Spravil som zopár takýchto svietidiel, pre seba som síce potreboval len jedno na chodbu obloženú drevom a takýto luster tam pôsobil integrujúco a prirodzene, ale keď iní videli vzhľad a úžasné tiene, ktoré luster vrhal na celú chodbu (pri jemnom zatočení je to nádhera), nechal som sa prehovoriť k výrobe ďaľších pár kusov.


reklama


reklama

Komentáre

viera, Ut, 25.11.2008 - 00:42

super-super, pamatám si na to, aj ja som také tienidlá robila, ostatné -elektiku dorobil manžel...ale už ich samozrejme nemáme Chichocem sa

Smútok
Musím vás klamať, fotečka nie je. Bolo to ešte v starom byte niekedy v roku 1986.
Žeby som pre vás spravil ešte jeden? Ale nie, možno to niekto vyrobí
a nafotí.

ivamat, Ut, 25.11.2008 - 23:34

ale však urob,
ja potrebujem pre mamičku na nočnú lampičku 3 vrchy,
tak ma inšpiruj,
ďakujem
Slnko

Takže to lyko som nezohnal. Možno vo vinohradníckych potrebách, alebo zabudnuté niekde v komore?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama