reklama

farby, lepidlo, laky - náhrada materiálov


reklama

Dobrý deň!
Nemôžem sa označiť ani za začiatočníka, pretože zatiaľ robím iba prieskum týkajúci sa materiálov, postupov. Prekrížovala som rôzne stránky a hlavne túto stránku sem a tam, no nenašla som odpoveď na otázku: "Je možné nahradiť akrylové farby akrylátovými, je možné miešať akrylátové a akrylové farby?" (mám na mysli akrylátové ,priemyslene predávané, ktoré sú z nákladového hľadiska výhodnejšie v pomere množstvo:cena, zaujíma ma, či majú rovnaké kvalitatívne vlastnosti ako akrylové, a či je možné napr. bielu akrylátovú priemyslenú farbu zmiešať s akrylovou?). Druhá moja otázka sa týka krakelovania. Krakelovací lak vytvára popraskaný efekt. Pri jednokrokovom krakelovaní: náter-servítka-krakelovací lak, sa domnievam, že všetky vrstvy môžu byť úplne súché a nič sa nepokazí, pretože až krakelovací lak vytvorí prasklinky. Zaujalo ma dvojkrokové krakelovanie pri ktorom sa dosiahne efekt "starodávneho". Takýto efekt krakelovania sa dá dosiahnúť aj Herkulesom. V diskusii som nepochopila jednu vec, praskanie závisí od hustoty farby a okamihu, kedy sa nanáša Herkules, domievam sa, že tým bolo myslené na nie úplne suchú prvú farbu, ktorá schnutím pomáha pukaniu(aj lepidla). Druhý náter predpokladám na plne súchý povrch, aby nedošlo k zmiešaniu farby a lepidla (k tomu môže teoreticky dôjsť aj v prvom prípade). Preferujem Herkules a na záver lak, vhodný v styku s potravinami. Toto kritérium by mal splňať Balakryl Special Sportakryl. Viete potvrdiť? Tretia otázka: "Dá sa uskladniť nespotrebovaná vymiešaná farba, v čom?"
Vďaka, zaitaľ amatér/teoretik


reklama


reklama

Komentáre

Ahoj Sylvinka, skúsim zodpovedať aspoň niektoré tvoje otázky.
1. Zatiaľ som nikdy nepoužívala akrylátové farby. Ale základná logika miešania farieb - akrylové farby sú vodou riediteľné, takže si myslím, že môžeš kombinovať len vodou riediteľné farby. To znamená, že napr. olejové farby (ktoré nie sú vodou riediteľné) nemôžeš nikdy miešať s akrylovými.
2. Krakelovanie
a) jednokrokový krakel - jedna farba, krakelovací lak alebo herkules a druhá farba. Každá vrstva potrebuje primerane (jej správnosť si odskúšaš na "vlastnej koži") preschnúť. Druhá vrstva farby musí ísť iba raz, nesmieš sa nikdy vrátiť na to isté miesto, lebo ti nepopuká. Od hustoty druhej vrstvy závisí "krása" prasklín. Klasický krakel je podklad ped servítkovaním.
b) dvojkrokový krakel - všetko máš hotové (farba, servítka, lak, tieňovanie, lak) a potom dávaš 1. krok dvojkrokáču, 2. krok dvojkrokáču a potom ešte môžeš vtierať olejovky alebo patinu do prasklín. Dvojkrokáč je krakel na záver.
3. Laky - ja mám takéto skúsenosti - Pamlak - nie som spokojná, vytvára "bublinky" a pri tieňovaní je to škaredé. Hobbylak - často sa stáva, že veci nalakované týmto lakom sa zlepia, keď stoja spolu. Colorlak - používam, som maximálne spokojná.
4. Farby - ja kupujem balakryl vo Farby-Laky a nechávam farbu v plechovke, tak ako ju kúpim, len vždy ju poriadne uzavriem. Ak budeš používať farby napr. raz za 1/2roka alebo za rok, tak si kúp radšej nejaké menšie balenia. Ja robím s farbami dosť často, takže mi vyhovujú tieto väčšie balenia a nemám problém. Farbu neriedim, používam takú, ako kúpim. To isté aj lak, neriedim.
Snáď som ti aspoň sčasti zodpovedala. Ak máš ešte konkrétne otázky, kľudne sa pýtaj (môžeš mi písať aj na mail - mám v kontakte). Iste ti aj tu kočky poradia. Pá a pekný deň.

Ďakujem za informácie.
Včera som skúsila krakelovanie herkulesom (idem cez lacnejší variant)+ akrylové farby. Žiaľ, praskliniek som sa nedočkala. Farby som neriedila, zdali sa mi však veľmi husté. Tým, že boli husté, som po niektorých miestach musela prejsť 2x, aby sa zachytila nejaká farba a to bude asi dôvod neúspechu. Dnes to skúsim ešte raz s Herkulesom. Použijem však základnú bielu farbu Balakryl na vrchnú vrstvu, resp. Latex v plechovke (tie majú úplne inú konzistenciu, sú redšie, stekajú, to akrylové nerobili...). Súčasne si vyskúšam miešanie, pridaním už zakúpených akrylových farieb do základnej. Dočítala som sa, že niektoré používajú tónovacie maliarske farby, temperky... Takže skúsim vlastnú alchymiu s farbami na vodnej báze.
Ešte sa Ťa spýtam na strihanie servítiek. Ak sú niektoré vzory náročné na obstrihovanie, mohla by som asi skôr "tupovaním" či už hubkou alebo tenkým štetcom naniesť farbu zhodnú s podkladom už na prilepenú sevítku? Uvažujem, že tak by som si mohla ušetriť kopec času s obstrihávaním. Je mi jasné, že ak budem farbiť na krakel, tak asi prekryjem prasklinky, ale pri tých pár mm/cm sa to môže stratiť a nemusí vôbec vadiť. V tej súvislosti ma napadlo tónovanie olejovkami. Nie som si istá, či tie zakryjú nechcený okraj servítky?! Asi to bude chcieť učiť sa na vlastných (ne)úspechoch. Chcem urobiť pokus aj na kartónovej krabici, mala by som ju najprv nalakovať, kedže ide o savý materiál (rovnako hlinené črepníky, tie aj z vnútra, však?)? Posledná otázka, aké triky existnujú na dosiahnutie "starodávneho vzhľadu"?

Krakelovanie - ja osobne používam originál krakelovací lak. S herkulesom som to skúšala hádam 50x a stále nič (veľa, málo, riedšie, hustejšie ... a prasklinky nikde). Mnohým dievčatám vychádza krásny krakel práve herkulesom. Chce to cvik a zrejme aj nejaké tie fintičky. V žiadnom prípade nesmieš prejsť po nakrakelovanom mieste 2x vrchnou farbou. Farby využívam Balakryl - najviac krémový (je to presný odtieň slonovej kosti) a tiež biely. Do bieleho pridávam maliarske tónovačky. S Latexom som robila, nie som s ním vôbec spokojná. Isteže sa snažím hľadať lacnejšie spôsoby, ale v prvom rade je pre mňa dôležitá kvalita.
Servítky - servítky s bielym podkladom sú najideálnejšie, lebo tam sa ozaj nemusíš trápiť s obstrihávaním. Tú bielu ti nebude vôbec vidieť (po nalepení spriesvitnie). Ostatné obstrihávam (vytrhávanie sa mi nepáči) dôkladnejšie alebo menej dôkladne. Isteže farebné prechody servítky môžeš dotvoriť aj akrylovými farbami. Ja väčšinou tieňujem a to výlučne olejovkami. Pri tieňovaní prekryješ rôzne prechody a prípadné nedostatky alebo chybičky krásy (napr. malé natrhnutia servítky).
Savé podklady (drevo, polystyrén, hlinené kvetináče) naspodok natriem aj 2-3x a tak dávam krakel. Záleží to od vzoru, lebo zase niekedy môže byť užitočný efekt práve nepodareného spôsobu prvého náteru. Existuje aj podkladová farba, tuším sa volá šeps, ale ja to nevyužívam. Pri kvetináčoch je veľmi dôležité dať si pozor pri záverečnom lakovaní - ak ich robíš aj zvnútra, lebo musíš mať poriadne prelakovaný každý mm-etrík. Nezabudni ani na odtokovú dieročku.
Starodávny vzhľad - záleží od konkrétnych predmetov. Ja ho robím napr. tieňovaním, kombinácia záverečného krakelu + tieňovania, patinou alebo antikovacou pastou. Dievčence tu spomínali ešte efekt so sviečkou - s voskom, ale ten som zatiaľ neskúšala. Jednoduchý starý efekt dosiahneš aj akrylovými farbami - keď na suchý štetec dáš trošku farby, obtrieš ju niekde a len s tým zbytkom farby "čmochneš" tu a tam (môže byť protiklad k základnej farbe alebo tón v tóne).
Držím palčeky a nech ťa neodradia neúspechy, aj ja som ich mala dosť a neobchádzajú ma ani dnes. Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko

No ja len chcem doplniť, ja som teraz robila latexom a nezbadala som rozdiel iba ak v cene, lebo latex je lacnejší. Nie vždy musíš použiť podkladovú farbu, rovno môžeš dať herkules a po zaschnutí farbu. Ešte dievčatá písali, že herkules sa dá zameniť aj duvilaxom, zdá sa mi že modrým a potom latex. nemám odskúšané.
Ak si si všimla dievčatá aj veľmi pekne krakelujú vodným sklom, ale mne to nejde. Ja som si teraz kúpila lak Kober, je v takom vedierku a bol lacnejší a celkom dobre sa s ním robí, lepšie ako s pamlakom.
Ja tiež nič neriedim. Slnko

Idkafe, Št, 20.05.2010 - 18:12

Ešte chcem doplniť, keď si chcem namiešať nejaký iný odtieň ako biely, odlejem si trochu farby do kelímku od nátierkového masla a farbím to tónovacími maliarskymi farbami, čo zostane,zavriem vrchnáčikom a môžem použiť zasa neskôr, samozrejme po dlhom čase zaschne.

Ja zase do zaváracích pohárov s krútiacimi viečkami. Prečkalo to veľmi dlho bez zmeny a vyschnutia.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama