reklama

Šijeme kroj 1. - Cudnička

Pridal/a Iwa dňa 02.06.2019 - 22:48
Šijeme kroj 1. - Cudnička, návod, Šitie, Iwa

Iwa


reklama

Tieto návody berte skôr ako inšpiráciu a kroj si prispôsobte regiónu - či už materiálom, výšivkou, farebnosťou, aj príležitosťou. Budem sa snažiť aspoň slovne popísať, aké varianty majú jednotlivé časti kroja. Ale ak si chcete ušiť kroj z tej SVOJEJ dedinky (a verte, že v každej nejaký existoval), choďte do knižnice, preštudujte staré kroniky, pýtajte sa starých ľudí, pátrajte... Ak chcete len taký "všeobecný", pri výbere materiálov majte na pamäti, že menej je niekedy viac. A pozor na vzory, ktoré síce kúpite na Slovensku všade, ale vôbec nie sú slovenské. Tu je linka na encyklopédiu Tradičný odev Slovenska (ÚĽUV). Pre tie, čo chcú vyšívať, odporúčam knihu od A. Chlupovej: Slovenská ľudová výšivka.

Začíname od časti najspodnejšej - CUDNIČKY.

Je to kratučká sukienka pod spodničkou, aby pri tanci nebolo vidieť, čo treba cudne ukrývať - lebo nohavičky neexistovali Chichocem sa Niekde sa robila celá spodná košeľa. Najjednoduchšia varianta bol rovný pruh látky, ktorý zakrýval prsia aj boky. V hornom okraji bola šnúrka, príp. ešte ramienka. Niekde mohla mať aj rukávy, inde iba šnúrky - ramienka. Strih bol vždy jednoduchý obdĺžnik.

Potrebujeme: bielu bavlnu a čipku (podľa regiónu alebo nášho vkusu).

Odmeriame boky a dĺžku cudničky - od pása pár cm pod zadok (obrázok 1). Odstrihneme si pás látky (obdĺžnik) rovnako dlhý, ako je obvod bokov (+1,5 cm na švíky) a široký podľa dĺžky cudničky (+0,5 cm na spodný okraj a + 2,5 cm na tunel na gumu). Všetky strany obdĺžnika začistíme cik-cak stehom. Zošijme kratšie strany. Prišijeme čipku na spodný okraj alebo ho len založíme dovnútra. Vypracujeme tunel a vtiahneme gumu. Cudnička je hotová. Namiesto gumy sa voľakedy používala šnúrka, ktorou sa cudnička v páse stiahla.


Šijeme kroj 1. - Cudnička, návod, Šitie, Iwa, 1

Tieto miery potrebujeme na šitie.


Šijeme kroj 1. - Cudnička, návod, Šitie, Iwa, 2

Hotovo :)


Šijeme kroj 1. - Cudnička, návod, Šitie, Iwa

Šijeme kroj 1. - Cudnička, návod, Šitie


reklama



Komentáre

Dasa_, Po, 03.06.2019 - 10:55

to, že si napísala č.1 znamená, že sa možeme tešiť na celý seriál? Juchhúúú, alebo jupííí.

Super.

Ked sme boli v Oponiciach na výlete, tak tam nám pri prehliadke miestneho múzea tvrdili, že oni žiadny kroj nemali. Že to bolo spôsobené práve panstvom a tým, že vyradené oblečenie dávali služobníctvu. To si ho vždy prešívalo a tak celá dedina chodila v "panských" veciach.

Podobne som napríklad u nás doma pátrala po kroji. Teda, po niečom zdobenom. Mali u nás špecialne súčasti oblečenia, babke ušiť kasanicu nebolo jednoduché, všeličo sa muselo dodržiavať. ale bždy to bolo iba platno, kartún. Maximálna ozdoba boli na kasanici ušité cípy alebo prišitá čipka. Takže bol typický odev, ale bolo to skôr o strihu a materiáloch. Bez ozdôb

Iwa, Po, 03.06.2019 - 13:04

Dobre, že si pripomenula... Pridám aj linky na encyklopédie UĽUV, nech je to slovenské ľudové.

Tak na tento seriál sa teším viac ako na Dva a pol chlapa:DD Super. 

Cudnička je dosť dobré slovo:) Zavádzam do svojho repertoáru!

Iwa, Po, 03.06.2019 - 13:37

Máš odpustené, že to slovo nepoznáš. Ale si z Liptova, tam sa nosili dlhé košele - 2v1 oplecko/rukávce a k tomu prišitá cudnička Úsmev

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama