Temari

Temari gule, temari technika, vyšívané gule. Pod týmito názvami nájdete množstvo fotografií nádherných vyšívaných výtvorov.  Ide o japonské umenie, ktoré má korene v Číne a do Japonska sa rozšírilo v 7. storočí.


Foto: bachovka

Čo je temari

Význam slova temari je niečo ako guľa alebo lopta do ruky. Keďže sa temari na hru využívali, nie je to nič prekvapujúce. Niekedy sa temari nazýva aj guľa/lopta materinskej lásky, pretože ju rodičia dávali svojim deťom pre štastie na Nový rok.

Niekedy do vnútra lopty vložili na lístku napísané prianie pre svoje dieťa, ktoré sa nikdy nedozvedelo, čo mu rodičia priali, inokedy zmenili loptu na hrkálku tým, že do nej všili ryžu alebo malý zvonček.


Foto: bachovka

Ako vzniklo temari

V minulosti sa temari vyrábali zo starých kimon. Z kúskov hodvábu sa vytvarovala guľa, ktorá sa potom obšila prúžkami látky.  Časom sa z tradičného temari stalo umenie a z funkčného šitia sa stalo ozdobné vyšívanie, z hračky sa stal umelecký objekt.

Temari je vysoko cenený a hodnotný dar, ktorý symbolizuje hlboké priateľstvo a vernosť. Výrazné žiarivé a pestré farby sú symbolom vrúcneho priania, aby mal aj príjemca daru rovnako nádherný život.

Temari sa stalo skutočným umením a váženým remeslom vyšších vrstiev a aristokracie v Japonsku. Urodzené dámy súťažili v tvorbe prekrásnych a neuveriteľne zložitých predmetov.

Stať sa v Japonsku tradičným temari majstrom je zdĺhavý proces. Štát od umelca vyžaduje špeciálnu prípravu a následné preskúšanie jeho zručností a schopností. Až keď uspeje v skúškach, je uznaný za majstra temari.

Temari sa niekedy nazýva ja gotenmari.

 

 

Artmama.sk

Pochváľte sa svojimi ručnými prácami, inšpirujte sa nápadmi šikovných žienok, vyskúšajte tvorenie podľa podrobných návodov. Môžete pridávať fotky vašich dielok (prosím, len s vašou tvorbou), alebo sa pýtať a vymieňať skúsenosti v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje fotopostupy, pridajte inzerát na predaj zvyšného materiálu na tvorenie.