Ako sme renovovali kuchynskú linku

Pridal/a Dasa_ dňa 16.01.2023 - 10:12
Ako sme renovovali kuchynskú linku - foto postup

Dasa_

Dozrel čas niečo urobiť s našou kuchyňou. Teda, do celkovej prerábky sa nám nechcelo. Rozhodli sme sa, že vymaľovanie a premena pôvodnej kuchynskej linky tentokrát stačí. Linka slúžila už viac ako 20 rokov, žiadny dizajnový kúsok, bežný štandard, ktorý sa montoval do bytov. Korpus relatívne zachovalý, vzhľad bol však už po rokoch slabší.

Najskôr sme uvažovali o umývateľnej tapete.  Menili sme takto dvere a slúžia dobre. Len teda dvere nie sú až tak namáhané. Potom prišlo na rad premaľovanie farbami. Od natieranie valčekom sme v úvahách prešli ku farbám v spreji. Nie je to zlá cesta, maľujeme a sprejujeme často.  A odtiaľ bol už iba krôčik  k autofóliam. Takým, ktoré sa používajú na karosérie aut. Lebo keď vydržia bežnú premávku, časté umývanie, tak prevádzku v kuchyni by mali zvládnuť tiež. Farba a prevedenie bolo jasné - kuchyňa je neveľká a tak pre mňa pripadala do úvahy jedine biela. A po sondáži u známych  vyhralo lesklé vyhotovenie.

Fólia je biela lesklá so vzduchovými kanálikmi,  jej hrúbka aj s lepidlom je 0.12 mm. Teplotná odolnosť od -30°C do +80°C. Predáva sa v základnom rozmere 1mx1,5m a cena je veľmi prijateľná, tento balík stojí cca 10€. Odolná je voči UV žiareniu. V prípade potreby je snímateľná.

Už len objednať fólie, vybrať nové úchytky a mohli sme sa pustiť do práce. Mmch, úchytky je dôležité vybrať dopredu, aby ste vedeli, ako s dierami.

Okrem fólii a úchytov potrebujete aj vhodný tmel, špachtľu, jemný brúsny papier, prípadne drevené kolíky, teplovzdušnú pištoľ, prípadne fén, stierku na fólie, rezací nôž, podložku

No a postup je už jednoduchý, aj keď možno trochu prácny. Odmontovať dvierka, vymontovať všetky úchyty, kovania. Diery, ktoré sú naviac vyplniť drevenými kolíkmi. Zatmeliť problematické miesta. Nechať vysušiť. Prebrúsiť. Odmastiť vodou s bežným saponátom. Priložiť na fóliu. Namerať s presahmi počítajúc s hranami a presahom dovnútra. Pomaly začať od hrany lepiť, hladiť stierkou. Najmä na hranách je potrebné fóliu nahriať, aby lepšie priľnula. Postupne vypracovať rohy, prilepiť na vnútornú stranu. Vyznačiť otvory pre úchytky. Namontovať úchytky, kovania. Zavesiť.

Autofólia má na sebe vrstvu ochrannej fólie. Môžete ale nemusíte dať dole. My kuchynskú linku v novom šate používame už skoro dva roky a ja som veľmi spokojná. Špina sa nedrží, keď niečo, tak sa ľahko utrie. Nepoškodila sa aj časť so zásuvkami. Vzhľad je profesionálny. Ak môžem zhodnotiť, tak sa mi páči viac ako keby sme sa boli rozhodli pre maľovanie a následné lakovanie. Celkové náklady aj s novými úchytkami a zadnou lištou nepresiahli 100€, najdrahšia bola lišta na pracovnú dosku. A veríme, že kuchyňa poslúži ešte mnoho rokov.Ako sme renovovali kuchynskú linku - postup 1

Dasa_

Pôvodná kuchynská linka už bez úchytiek


Ako sme renovovali kuchynskú linku - postup 2

Dasa_

Odmontujeme všetky úchytky a pripravíme nové. Dôležité je to vedieť dopredu, aby sme pripravili diery.


Ako sme renovovali kuchynskú linku - postup 3

Dasa_

Odmontujeme aj kovania a dvierka zvesíme dole


Ako sme renovovali kuchynskú linku - postup 4

Dasa_

Diery, ktoré sú naviac vyplníme drevenými kolíkmi


Ako sme renovovali kuchynskú linku - postup 5

Dasa_

Zatmelíme


Ako sme renovovali kuchynskú linku - postup 6

Dasa_

Opravíme všetky nedostatky, odlupujúcu sa dyhu, necháme zaschnúť. Prebrúsime jemným brúsnym papierom. Celú plochu umyjeme saponátovou vodou a necháme zasušiť


Ako sme renovovali kuchynskú linku - postup 7

Dasa_

Na rovnej ploche odmeriame fóliu s dostatočným presahom na hrany až  na vnútornú stranu. Pomocu stierky začneme lepiť.


Ako sme renovovali kuchynskú linku - postup 8

Dasa_

Pri vypracovaní hrán fóliu nahrejeme fénom alebo teplovzdušnou pištoľou a postupne naťahujeme. Úplne profesionálny výsledok by sme dosiahli nakoniec použitím tzv. hranovacej pásky. Ale to sa nám už nechcelo Úsmev


Ako sme renovovali kuchynskú linku - postup 9

Dasa_

Čelo zásuvky z vnútornej strany aj s vytmelenou dierou z predchádzajúcej úchytky


Ako sme renovovali kuchynskú linku - postup 10

Dasa_

Naznačená a prerezaná diera na úchytku


Ako sme renovovali kuchynskú linku - postup 11

Dasa_

Konečný stav.


Ako sme renovovali kuchynskú linku - postup 12

Dasa_

Nakoniec sme na pracovnej doske  vymenili aj zadnú lištu


Ako sme renovovali kuchynskú linku - postup 13

Dasa_

Porovnanie na jednej fotografii - starý aj nový stav


Ako sme renovovali kuchynskú linku - foto postup

Dasa_Komentáre

Veľký obdiv. Už som mala tú česť poťahovať fóliou poličky. Ono to vyzerá na videonávodoch veľmi jednoducho, ale chce to dosť trpezlivosti a precíznosti. Pekne sa vám to podarilo. Šikovní ste:)

Dasa_, Po, 16.01.2023 - 17:58

Vďaka. Ja som bola skôr ten čo vymýšľa, realizátorom bol syn.