Farba na tabuľu je univerzálny zázrak. Ako s ňou pracovať a čo sa s jej pomocou dá vytvoriť?

Stáli na hornej poličke v obchode a na všetkých sa usmievali. Kto? Tabuľové farby v tých najkrajších odtieňoch – sýtych aj pastelových. Viem si predstaviť tie užasnuté očká školákov, keby mali v triedach farebné tabule. Zrazu som sa cítila veselo a začala som vymýšľať, na čo všetko by sa tieto farby dali ešte použiť.

Pri tom som zistila o tabuľových farbách zopár zaujímavých vecí:
● tabuľová farba výborne kryje, stačia 2-3 vrstvy farby a ani nemusíte vecičku natierať základnou bielou farbou,
● tabuľové farby sa dajú navzájom miešať, takže si môžete vytvoriť odtieň aký len chcete (len na bielu som zatiaľ nenarazila)
● pri tabuľovej farbe sa ani záverečné lakovanie nekoná, nedalo by sa na ne písať
● ak rozmýšľate čím kresliť a písať na tabuľovú farbu okrem školských kried, tak vedzte, že na ne môžete kresliť a písať aj suchými pastelmi v ceruzke,
● ak sa vám nápis alebo obrázok nepodarí, jednoducho pokazenú časť zotriete vlhkou hubkou a skúsite to znova. 

Farba na tabuľu je univerzálny zázrak. Ako s ňou pracovať a čo sa s jej pomocou dá vytvoriť? 1

Tabuľka na písanie pre školákov - Na sololitovú dosku namaľujeme viacerými odtieňmi tabuľovej farby „riadky“, biele čiary sú namaľované akrylovou farbou. Vložíme do rámu na obraz.

Farba na tabuľu je univerzálny zázrak. Ako s ňou pracovať a čo sa s jej pomocou dá vytvoriť? 2

Menovky pre kvetináče - Prvé menovky som vyrobila z lekárskych špachtlí. Stačí časť špachtle natrieť tabuľovou farbou a zapichnúť do kvetináča.

Farba na tabuľu je univerzálny zázrak. Ako s ňou pracovať a čo sa s jej pomocou dá vytvoriť? 3

Druhé menovky som vystrihla z plechovky, zamaľovala tabuľovou farbou, na bokoch som klincom spravila dierky a priviazala špagátom ku kvetináču. Nápisy na menovkách treba pravidelne obnovovať, lebo pri polievaní sa môžu zotrieť. Tabuľovou farbou môžete natrieť aj celý kvetináč.

Farba na tabuľu je univerzálny zázrak. Ako s ňou pracovať a čo sa s jej pomocou dá vytvoriť? 4

Koreničky - Koreničky mám uložené v šuplíku a niekedy som musela vytiahnuť aj niekoľko fľaštičiek, kým som našla to správne korenie. Vrchnáčiky som namaľovala tabuľovou farbou a popísala názvami korenín. Výhoda je aj v tom, že nemusíte mať v jednej fľaštičke stále to isté korenie a nemusíte ani odliepať nálepku a lepiť novú.

Farba na tabuľu je univerzálny zázrak. Ako s ňou pracovať a čo sa s jej pomocou dá vytvoriť? 5

Mobil, ktorý sa nevybije - Ak deti túžia po mobile, no nepotrebujú ho, urobte im takýto ekologický. Stačí na kúsok dosky namaľovať obdĺžnik tabuľovou farbou. Deti si ho môžu samé pomaľovať farbami, fixami alebo polepiť nálepkami. Namaľovaný mobil je potrebné nalakovať, aby sa pri používaní displeja nezničila maľba. Dievčatám môžete vyrobiť väčší „smartfón“ z krabičky. Dovnútra si môžu schovať kriedové pastelky, malú hubku na zotieranie a iné drobnosti. Najobľúbenejšia hra tejto technickej vychytávky sú piškvorky.

Farba na tabuľu je univerzálny zázrak. Ako s ňou pracovať a čo sa s jej pomocou dá vytvoriť? 6

Netradičné menovky - Pri väčšom stole sa poháre ľahko popletú. Každému napíšte na podložku meno a je to vyriešené. Ako si ich vyrobíte? Pripravíte si podložky pod poháre, či si ich kúpite alebo vyrobíte, je už na vás. Ja som si vyrobila podložky z kartónu servítkovou technikou. Časť podložky zamaľujete tabuľovou farbou.

Farba na tabuľu je univerzálny zázrak. Ako s ňou pracovať a čo sa s jej pomocou dá vytvoriť? 7

Farba na tabuľu je univerzálny zázrak. Ako s ňou pracovať a čo sa s jej pomocou dá vytvoriť? 8

Aj slepačie výduvky môžte namaľovať tabuľovou farbou. Ak na ne napíšete mená, máte originálne menovky k slávnostnému stolu. Podstavčeky sú z papierovej rolky oblepenej farebným papierom. Alebo ich jednoducho pokreslite kriedami len tak pre radosť.

Farba na tabuľu je univerzálny zázrak. Ako s ňou pracovať a čo sa s jej pomocou dá vytvoriť? - foto postup

Fotopostupy: 

Klúčové slová: 

Komentáre

Tuším práve včera som v Lidli pozerala na tabuľovú farbu, alebo len lak? ..., uz si nie som istá. Viac som neskúmala, netušiac čo s tým. Ono to vyzerá na celkom pekné zábavisko. ÚsmevÁno

tak presne nad týmto obchodom som rozmýšlala, tuším mali mať kriedové farby....

 

abo tie tabuľové farby? Úsmev

Kriedová farba je taká matná, akoby si povrch zatrela kriedou. ale písať sa po nej nedá - teda dá, ale nezotrieš to tak ako z tabuľovej.

Iwa, veľmi pekné:) Super nápady. Ja si určite urobím tabuľu do kuchyne a budem si tam písať, čo mam kúpiť:)

Vieš, čo mi napadlo ako prvé? Ako si potom tú tabuľu zoberieš so sebou do obchodu?Váľam sa od smVáľam sa od smVáľam sa od sm

No predsa tak, že si ju odfotim do mobilu!:)))

 

Artmama.sk

Pochváľte sa svojimi ručnými prácami, inšpirujte sa nápadmi šikovných žienok, vyskúšajte tvorenie podľa podrobných návodov. Môžete pridávať fotky vašich dielok (prosím, len s vašou tvorbou), alebo sa pýtať a vymieňať skúsenosti v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje fotopostupy, pridajte inzerát na predaj zvyšného materiálu na tvorenie.