Tkaná listová taška zo starých tričiek s postupom na výrobu tkacieho rámu

Niežeby som nevedela čo s voľným časom, ale chcela som skúsiť tkanie zo starých tričiek a keďže som mala všetko potrebné doma, tak som si povedala, že Cyril a Metod padnú za vlasť pokusom. 

Na tkací rám potrebujeme: 

  • 4 drevené lišty
  • 4 uhly
  • 8 skrutiek
  • klince

Lišty v rohoch spojíme uhlami a na kratšie strany rovnomerne nabijeme klince. Ja som medzi klincami nechávala vzdialenosť 1,5 cm. 

Keby ste chceli úplne vymakaný rám, tak potom treba na kraj ešte prirobiť dve tyčky, ktoré zabezpečia, aby ste mali výsledok superrovný. Inak toto odporúčam urobiť, lebo akokoľvek sa snažíte, tak bez tých bočných podpôr úplne rovné nebude nikdy. Tyčky ešte doriešim. 

Na tkanie potrebujeme:

  • priadzu zo starých tričiek - tu je postup ako postrihať tričko, použiť nemusíte len staré tričká ale aj hocijaký iný materiál, videla som aj veci z rifloviny, vlny, je to fakt len na vás, čo si vyberiete.
  • špagát na osnovu - ale nemusí byť špagát, môže byť hocičo, ja by som už nabudúce použila nejaký biely špagát, ale prototyp je prototyp, nedokonalosti sú povolené:)
Tkaná listová taška zo starých tričiek s postupom na výrobu tkacieho rámu 1

Na rám potrebujeme štyri lišty, rozmer je výlučne vaša voľba.

Tkaná listová taška zo starých tričiek s postupom na výrobu tkacieho rámu 2

Lišty v rohoch spojíme uhlami.

Tkaná listová taška zo starých tričiek s postupom na výrobu tkacieho rámu 3

Do kratších strán nabijeme klince a na klince natiahneme osnovu.

Tkaná listová taška zo starých tričiek s postupom na výrobu tkacieho rámu 4

Posadíme sa na pol dňa na balkón a prepletáme a prepletáme a prepletáme...

Tkaná listová taška zo starých tričiek s postupom na výrobu tkacieho rámu 5

Keď máme prepletania plné zuby, tak sa porozhliadne po domácnosti, či nevieme nejakú vec použiť ako člnok, nech nám ti ide rýchlejšie. Ja som vyhrabala plastový uzáver na sáčky. Úplne super to je, vrelo odporúčam.

Tkaná listová taška zo starých tričiek s postupom na výrobu tkacieho rámu 6

Keď máme utkaný požadovaný rozmer, prípadne sa nám už fakt nechce, tak z osnovy zložíme utkaný kus tak, že tam kde sme začínali len stiahneme osnovu z klincov. Z druhej strany osnovu odstrihmeme a prebytočné špagáty zauzlíme.

Tkaná listová taška zo starých tričiek s postupom na výrobu tkacieho rámu 7

Taška je veľmi primitívna záležitosť, stačí našiť zips. Celkom by bodlo tašku podšiť, ale to budem robiť až pri druhom pokuse:)

Tkaná listová taška zo starých tričiek s postupom na výrobu tkacieho rámu - foto postup

Fotopostupy: 

Klúčové slová: 

Komentáre

Skvelé ÁnoÁno To už za chvíľu môžeš aj koberce tkať :)

Existujú také jednoduché pomôcky, čo uľahčujú prepletanie tým, že vždy nadvihnú správne nite, aby sa pomedzi ne dal člnok ľahko prestrčiť. Ale po pravde, výroba by asi trvala dlhšie, ako tkanie bez nej :)

Dasi, koberec tkať idem, konkrétne z rifloviny, lebo moja výzva "noste mi staré rifle" sa v práci stretla s porozumením:D

Ale má to háčik, potrebujem väčší rám, lebo ten, čo mám, by na koberec nestačil, takže cez víkend sa chystám vyrobiť si veľký rám. 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.