križikový steh

Ahojte skusené žienky, chcem  začať vyšívať s križíkovým stehom, viete mi poradiť,  som zaciatocnik, kedze som naposledy sila asi  ked nas to ucili v skole,  ako s predlohou, ake nite pouzit, latku, ako je to s predlohou cistaci vytlacit a na papier a len odcitavat alebo ma to byt nakreslene ? dakujem

Forums: 

Ahoj, 

každej z nás sa lepšie vyšíva na iný podklad, záleží od toho, čo chceš s tou výšivku potom urobiť, či to má byť obraz, obrus, alebo len "vianočná ozdoba". Na začiatok by som volila menšie motívy napríklad tie vianočné ozdoby a postupne prejsť na zložitejšie výšivky. Vyšívať môžeš mulinkami - výrobcov je niekoľko. U nás doma sú z látok v obľube perlička, je jemnejšia ako panamka alebo panama, ale sú dostať aj zahraničné napr. Aida, ktorá má pevnejšiu štruktúru. Perlička má pomerne drobné krížiky, tak pre niekoho na začiatok to nemusí byť to pravé orechové. S predlohami to je tiež rôzne, každá sme iná ja mám radšej čb predlohy do ktorých si môžem zvýrazňovačkou značiť čo už mám urobené a potom sa mi to ľahšie hľadá, keď prácu beriem po odložení do ruky, ale keď mám farebnú predlohu musím odzerať. Pri veľkých obrazoch sa doporučuje nakresliť si mriežku 10x10 krížikov miynúcou fixkou, ale to som zatiaľ nepoužila. Krížiky sa vyšívajú tak, aby nitky išli v rovnakom smere, čiže všetky spodné jedným smerom a horné opačným.

Krížiková výšivka - ako sa to robí | Hand Made | Hand Made | Rodinka.sk

tu je vysvetlených viac stehom, medzi nimi aj krížikový steh.

 

 

Artmama.sk

Pochváľte sa svojimi ručnými prácami, inšpirujte sa nápadmi šikovných žienok, vyskúšajte tvorenie podľa podrobných návodov. Môžete pridávať fotky vašich dielok (prosím, len s vašou tvorbou), alebo sa pýtať a vymieňať skúsenosti v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje fotopostupy, pridajte inzerát na predaj zvyšného materiálu na tvorenie.