Jednoduchý háčkovaný šál

Ak ste iba začali s háčkovaním, prípadne učíte svoju dcéru či vnučku, určite privítate postup na jednoduchý šál. Stačí ovládať retiazku, dlhý a krátky stĺpik. Práca rýchlo pribúda. Je len na vás, či šál bude jednofarebný alebo využijete farby. Ideálny námet na zamestnanie rúk a hlavy.

Ja som použila to, čo bolo doma - zvyšok priadze Alize extra, hačkovala som dvojmo. Použila som háčik č. 6, vďaka čomu šál nie je tvrdý, ale príjemne mäkký.

Podľa zvolenej šírky začneme napríklad na 15 retiazkových očiek. Môj šál je široký 12 cm, ak chcete širší, pridajte retiazkové očká.

Ďalej pokračujeme dlhé stĺpiky - na začiatku riadku robíme vždy namiesto prvého stĺpika 2 retiazkové očká. Priebežne počet stĺpikov v riadku prepočítavame, aby sa nám práca nezužovala, prípadne nerozširovala.

Háčkujeme 9 riadkov sivou farbou.

Teraz vytvoríme ružový tunel, cez ktorý sa bude zasúvať koniec šálu.

Ružovou farbou háčkujeme krátke stĺpiky za zadnú nitku. Háčkujeme opäť 15 stĺpikov celkovo 13 riadkov. Ukončíme a vrátime sa na miesto, kde sme menili farbu. Teraz uháčkujeme 15 KS ale za prednú nitku. Háčkujeme do rovnakej výšky ako predchádzajúcu časť.

Zmeníme farbu za sivú. Teraz spojíme obe ružové časti tak, že dlhý stĺpik háčkujeme z prvej časti  za prednú a z druhej časti za zadnú nitku. 

A teraz už len rovno až do konca, stále 15 dlhých stĺpikov do požadovanej dĺžky. Môj šál je dlhý cca 90cm.

Nakoniec už len začistíme konce a šál je hotový.

Jednoduchý háčkovaný šál 1

Hačkujeme 15 DS do výšky cca 15 cm

Jednoduchý háčkovaný šál 2

Tunel - najskôr háčkujeme 1 riadok KS za zadnú nitku - 15 stĺpikov, 13 riadkov spolu

Jednoduchý háčkovaný šál 3

Teraz hačkujeme prednú časť tunela - 15 krátkych stlpikov za prednú nitku, ďalej normálne KS, 13 riadkov

Jednoduchý háčkovaný šál 4

Obe časti tunela zhačkujeme tak, že z prednej šasti ideme pod prednú nitky, zo zadnej často za zadnú nitku a uhačkujeme dlhý stĺpik

Jednoduchý háčkovaný šál 5

Vytvorený tunel, cez ktorý prestrčíme druhý koniec šálu

Jednoduchý háčkovaný šál 6

Pokračujeme až do požadovanej dĺžky (min 90 cm), 15 DS do riadku

Jednoduchý háčkovaný šál - foto postup

Fotopostupy: 

Klúčové slová: 

 

Artmama.sk

Pochváľte sa svojimi ručnými prácami, inšpirujte sa nápadmi šikovných žienok, vyskúšajte tvorenie podľa podrobných návodov. Môžete pridávať fotky vašich dielok (prosím, len s vašou tvorbou), alebo sa pýtať a vymieňať skúsenosti v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje fotopostupy, pridajte inzerát na predaj zvyšného materiálu na tvorenie.