Quilling

Čo je Quilling?

Quilling 01

Quilling alebo aj papierový filigrán je výtvarné umenie z papierových pásikov. Táto technika je známa už stovky rokov.  Pôvodne sa používala pri imitáciu zlata a striebra pri filigránskych prácach (drôty z drahých kovov sa skrúcali a tvarovali do okrasných krajkových vzorov, zväčša na šperkoch).

Pásiky papiera sa stáčajú quillingovým perom do špirál

Quilling 02  

Tie sa pomocou prstov formujú do rôznych tvarov listy, lupene kvetov, slzy ...

quilling 03 Jednotlivé časti sa pomocou lepidla fixujú na podklad alebo medzi sebou, prípadne aj aj a vytvárajú sa tak originálne motívy.

Quilling dadul Foto: Dadul

Okrem quillingového pera sa k tvarovaniu papierových pásikov používajú aj hrebene.

3D Quilling je náročnejšia forma Quillingu. Jednotlivé tvary sa už nemusia lepiť o podklad, medzi sebou fixujú tak, aby vytvárali rôzne priestorové útvary. Môžu sa využiť rôzne formy.

Quilling 04 Foto: Janka121988

Čo potrebujeme na Quillinge?

pomôcky na quilling

Nastrihané prúžky farebného papiera šírky 2 - 10 mm a dĺžky zodpovedajúcej výške A4, alebo podľa potreby. Pásiky sa dajú kúpiť, alebo jednoducho nastrihať, narezať na rezačke, alebo môžete na ich prípravu využiť skartovačku.

Lepidlo – buď obyčajné tuhé, lepšie je však tekuté, ktoré je po zaschnutí priehľadné. Takýmto lepidlom môžeme na záver aj spevniť  celý motív (dodať lesk).

Pero na Quilling – dá sa kúpiť, alebo môžeme použiť špajlu, do ktorej spravíme zhora v strede zárez

Šablóna s otvormi – je dobrá na to, aby sme tvorili vždy rovnako veľké a hlavne presné tvary (ideálna je šablóna s kruhmi rôznych veľkostí)

 Dekorácie vytvorené technikou quilling môžu zdobiť krabičky, pozdravy, ale aj šperky.

Naušnice QuillingFoto: Tatiana14

Quilling 06 Foto: renatka_10

Viac krásnych inšpirácií nájdete v rubrike Pohľadnice, scrabook a quilling

Fotopostup na Quilling pre začiatočníkov

Fotopostup na stromček

 

Artmama.sk

Pochváľte sa svojimi ručnými prácami, inšpirujte sa nápadmi šikovných žienok, vyskúšajte tvorenie podľa podrobných návodov. Môžete pridávať fotky vašich dielok (prosím, len s vašou tvorbou), alebo sa pýtať a vymieňať skúsenosti v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje fotopostupy, pridajte inzerát na predaj zvyšného materiálu na tvorenie.