Ako vybieliť šišky?

Na rôznych weboch nájdete postup na bielenie šišiek. Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho. Nazbierate šišky, zalejete ich chlórom a necháte 24 hodín stáť. Výsledkom majú byť krásne biele šišky, ktoré môžete použiť na aranžovanie.

Vonku som nazbierala krásne rozvinuté šišky.

Ako prvé som ich umyla ÚsmevÚsmev Okamžite sa zatvorili. Bežné vysušenie nepomohlo.

Nechcelo sa mi čakať na to správne vysušenie, tak som ich dala do pohára a zaliala mojim overeným bielidom. Savom Perex som vybielila už kvantum tričiek, tak som si povedala, že snáď to bude fungovať aj tu.

Po 24 hodinách sa skoro nič nedialo.

Naliala som čerstvé Savo a na dva dni som odišla. Kým som sa vrátila, tak v pohári sa niečo udialo

Vybrala som a obdivovala relatívne bielu farbu.

Stále som mala pocit, že na povrchu je niečo vyzrážané, tak som sa rozhodla znova tie šišky umyť. Chyba lávky - krásnu bielu farbu odplavilo.

Po pár dňoch vonku sa šišky opäť otvorili. Nuž neviem, výsledok je taký neurčitý. Viac ako odfarbenie sa mi javí, že sa na povrchu vyzrážali nejaké soli. Nie som však chemik a tak ruku do ohňa za to nedám.

Možno treba použiť iné bielidlo.

Bielenie šišiek – skúsenosti od Dzenusky

Píše mi Dasa_, že odfarbuje šišky so Savom Perex, a že to nejako dobre nefunguje. Ja píšem, že mám Savo Original a môžem skúsiť, či problém nie je v druhu Sava. Šišky putujú do skleneného pohára a hneď za nimi véééľa Sava Original. 

Keď mi došlo, že šišky budú plávať, ak ich nezaťažím, do pohára ide aj malý kompótový pohár, ktorý ich "uzemnil". Prikryla som ich nerezovým viečkom, lebo byt smrdel bazén po generálnej definfekcii.

Zaliala som ich so Savo Original . Šišky boli pred ponorením do Sava otvorené. Po 24 pár hodinách v Save sa šišky stiahli do pôvodného tvaru a vyzerá to tak, že bielenie sa nebude konať. Biele plochy na šiškách nevyzerajú ako vybielené, skôr to vyzerá tak, že sa na nich vytvoril nejaký čudesný povlak.

Šišky putujú von z fľaše a schnú. Čakám na zázrak, ale ten sa nedeje.  Odchádzam na víkend preč z bytu.

Vraciam sa po 48 hodinách a kontrolujem šišky. Sú trochu otvorené aj trochu belšie sa mi zdajú, ale nič moc. Nie je to to, čo som očakávala.

Na druhý deň ráno sa šišky otvorili trochu viac a aj trochu zbeleli. Stále to nie je to, čo som videla v postupoch na nete.

 

Forums: 

Dasa_, bolo mi cťou podieľať sa s tebou na tomto experimente:) Aj keď to nedopadlo úplne najlepšie, tak tá komunikácia typu "Čo robia tvoje šišky? Moje vyzerajú divne..." sa mi páčila. Bolo to napínavé:DD

ÚsmevÚsmev Napriek drobnému neuspechu  patrí savo perex medzi moje stálice Váľam sa od smVáľam sa od sm

Tak určite:) Možno sme mali zlé šišky. Nejaké odolné, alebo čo:DD

Zaujimave pokusy Veľký úsmev Z prechadzok obcas donesiem pekne sisky , ale bielit somich este neskusala.. viac sa mi pacia take natural.

Len prakticka poznamka: oni sa otvaraju aj teplom....

ono to nejak ide, len musí byť podla mna iný prostriedok. Lebo aj pedig sa bieli a je to podobný materiál. Len je otázka, že čím. Lebo savo, teda chlor nezaberá

A co takto nastriekat bielou farbou?

dik za pokus :-)) to by ma nenapadlo

 

Artmama.sk

Pochváľte sa svojimi ručnými prácami, inšpirujte sa nápadmi šikovných žienok, vyskúšajte tvorenie podľa podrobných návodov. Môžete pridávať fotky vašich dielok (prosím, len s vašou tvorbou), alebo sa pýtať a vymieňať skúsenosti v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje fotopostupy, pridajte inzerát na predaj zvyšného materiálu na tvorenie.