Ako zafarbiť tašku: melónový vzor - batika

Látkové nákupné tašky sú klasika. Nosili ich naše babky aj mamy. My sme na chvíľu podľahli čaru farebných igelitiek, dnes však s radosťou vymieňame umelé hmoty za bavlnu.

 Dasa-

Hotovú bavlnenú tašku kúpime v kreatívnych potrebách, na výber je viac druhov a rozmerov. Ozdobiť ju môžeme mnohými technikami: batikou, maľovaním textilnými farbami, šablónami, servítkovou technikou, plstením. 

Na tejto taške je použitá kombinácia viacerých techník. Zelená časť je zafarbená batikovacími farbami. Na červenú časť som použila farbu na hodváb. Pozrite si podrobný návod na batiku.

Aby sme zabránili zmiešaniu červenej so zelenou farbou, použijeme malý trik. V troche vody rozpustíme lyžičku soli a lyžičku sódy bikarbóny. Roztokom natrieme časť, ktorú chceme zachovať nenafarbenú. Po uschnutí tento pás funguje ako kontúra a farbu na hodváb nepustí ďalej. Nakoniec už iba dokreslíme jadierka fixkou na textil, zafixujeme farby prežehlením a môžeme vyraziť na nákupy. 

Ak vás zaujal melónový vzor, môžete si takto zafarbiť aj tenisky. Prejsť na postup na farbenie tenisiek.

Ako zafarbiť tašku: melónový vzor - batika 1

Tašku rozdelíme na farebné časti. Tú časť, ktorá má ostať biela natrieme silným roztokom soli a sódy bicarbóny a necháme zaschnúť. potom tašku po dlžke zložíme ako harmoniku. To, čo má ostať biele pevne zviažeme bielym špagátom. Budúcu červenú časť obalíme do igelitu, aby sme ju omylom nezafarblili.

Ako zafarbiť tašku: melónový vzor - batika 2

Podľa návodu zafarbíme najskôr zelenou časťou. Po zafarbení igelit prenesieme na už zafarbený diel a zvyšok tašky nafarbíme na červeno

Ako zafarbiť tašku: melónový vzor - batika 3

Vďaka postupnému baleniu do igelitu, oddeleniu bielej časti pomocou roztoku dostaneme podobný vzhľad, ako je na obrázku. Teraz už stačí iba textilnou fixou dokresliť jadierka a paráda môže začať.

Ako zafarbiť tašku: melónový vzor - batika - foto postup

Fotopostupy: 

Komentáre

No, idem ja na to. Neviem síce načo mi bude 25. taška v domácnosti, ale tak rôzne úchylky existujú. Bola som maniačka na topánky a tašky, už mi zostali len tie tašky:D

 

Artmama.sk

Pochváľte sa svojimi ručnými prácami, inšpirujte sa nápadmi šikovných žienok, vyskúšajte tvorenie podľa podrobných návodov. Môžete pridávať fotky vašich dielok (prosím, len s vašou tvorbou), alebo sa pýtať a vymieňať skúsenosti v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje fotopostupy, pridajte inzerát na predaj zvyšného materiálu na tvorenie.