Postup na batikované prestieranie

Potrebuje váš interiér zmenu? Skúste pohľadať starú plachtu a vyrobte si s nami batikované prestieranie.

Potrebujeme:

látka, farby na batikovanie za studena, motúz, mikrotén, tanier.

Ak nemáte farby na farbenie za studena, tak skúste farbiť pomocou bežnej práškovej farby na textil. V pohároch pripravte dve farby, použite menej vody ako určuje návod.

Poskladanú  látku umiestnite na plech na pečenie vyložený väčším kusom alobalu. Navlhčite a polievajte farbou podľa návodu nižšie.  Po nafarbení látku voľne zabaľte do alobalu a umiestnite v rúre na pečenie vyhriatej na 150 stupňov. Pečte cca 30 minút. Pozor. látka sa nesmie úplne vysušiť, aby sa nespálila.

Tento postup vyšiel v časopise Art mama. 

Časopis Art mama si môžete objednať v e-shope obchod.petitpress.sk.

Postup na batikované prestieranie 1

Postup na batikované prestieranie 2

Plachtu upravte na potrebný rozmer (napr. 150x40cm), začistite okraje pomocou šijacieho stroja (alebo v ruke)

Postup na batikované prestieranie 3

Pripravené prestieranie zložíme po šírke na polovicu a ešte raz na polovicu, ale teraz po dĺžke. Prežehlíme a začneme harmonikovito skladať, sklady asi 1,5-2 cm. Ak budeme skladať presné sklady, aj výsledné pásy budú približne rovnaké. Ak máme radšej voľnejšie vzory, kľudne skladajme harmoniku aj nerovnomerne. Výsledok bude o to zábavnejší.

Postup na batikované prestieranie 4

Poskladanú látku upevníme na niekoľkýh miestach kúskom motúza. Použiť môžeme aj obyčajné gumičky.

Postup na batikované prestieranie 5

Na podložku (napríklad tanier) umiestnime dostatočne veľký mikrotén a látku dobre navlhčíme napríklad pomocou rozprašovača. Teraz pristúpime k samotnému farbeniu. Najskôr použijeme tmavšiu farbu a rovnomerne ju nanesieme na jednu plochu "harmoniky". Farby sa netreba báť, látka jej vsaje dosť veľké množstvo. Kľudne opatrne nazrime aj do vnútra jednotlivých skladov. Je dobré, ak farby siaha minimálne do polovice výšky jednotlivého skladu.

Postup na batikované prestieranie 6

Látku opatrne otočíme a z druhej strany rovnakým spôsobom aplikujeme svetlejšiu farbu. Teraz celý budúci obrus zabalíme do mikróténu a na 24 hodín odložíme na miesto, kde ho nebude nik vyrušovať. Dôležité je, aby farba ostala počas celéj doby vlhká.

Postup na batikované prestieranie 7

Po 24 hodinách odstránime šnúrky, zvyšnú farbu vymyjeme najlepšie pod sprchou a netrpezlivo čakáme, čo za vzor sa nám podaril. Hotové prestieranie odporúčam vyprať na začiatok vo vode s pridaním octu. Po vyžehlení môžeme napríklad textilnou fixou dokresliť jednoduchý vzor. A nový doplnok do domácnosti je hotový. Rovnakým postupom môžeme nafarbiť napríklad aj vankúše, nákupné tašky alebo tričká.

Postup na batikované prestieranie - foto postup

Fotopostupy: 

Komentáre

Toto si z casaku pamatam:) Je to velmi pekny a zrozumitelny postup. Super, Dasa:)
 

Batiku milujem, potešila si ma KvietokKvietok

 

Keby bol záujem, zopár návodov by sa ešte našlo Úsmev. Teda vlastne dalo pripraviť

je to super...(clap)ÁnoÁno

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.