Batikované veľkonočné vajíčka

Ide o tradičnú rusínsku techniku zdobenia. V minulosti sa na farbenie používali rôzne prírodné farbivá ako cvikla, cibuľové šupky a pod. Dnešné syntetické farby (anilínky alebo špeciálne
farby na vajíčka) majú sýtejšie a trvácnejšie odtiene.

Túto techniku som sa naučila od mojej maminy a tá od žien z Ruskej Poruby. Dúfam, že sa vám tieto kraslice zapáčia a technika neupadne do zabudnutia.

Možno to celé vyzerá zložito, ale keď sa túto techniku človek naučí, môže vzniknúť závislosť. Je to tak trocha aj dobrodružstvo, lebo nikdy neviete, ako farba na škrupinku chytí a či to kraslica pri odstraňovaní vosku prežije – zhruba každá piata nie.

Batikované veľkonočné vajíčka 1

Potrebujeme: včelí vosk, ceruzky, kovové špendlíky rôznej veľkosti, vonná lampa na čajové sviečky, čajové sviečky, anilínové farby, nôž, väčšie nádoby na rozriedenie farby (700 ml zaváracie poháre), ocot, voda, lyžica, bavlnená látka, biele slepačie výduvky

Batikované veľkonočné vajíčka 2

Špičkou noža si z obalu anilíniek vylúpneme farbu a rozpustíme ju vo fľaši s vodou (asi 500 ml) a 2 polievkovými lyžicami octu – začíname rozpúšťať v menšom množstve vody a postupne dolievame. Kým sa farba dôkladne rozpustí, trvá to aj celý deň.

Batikované veľkonočné vajíčka 3

Na nezastrúhanú stranu ceruzky si napichneme špendlík, ten namočíme v rozpustenom vosku a rýchlym ťahom urobíme na čistú bielu kraslicu čiarku alebo bodku. Vždy jedno namočenie = jeden ťah. Pozor, vosk je horúci!

Batikované veľkonočné vajíčka 4

Urobíme si základné ťahy, aby sme mali plochy, ktoré budeme postupne vypĺňať (voskom musia byť pokryté tie časti, ktoré majú ostať biele).

Batikované veľkonočné vajíčka 5

Pri farbení postupujeme vždy od najsvetlejšej farby po najtmavšiu. Vajíčko namočíme do žltej farby tak, aby sa napilo farby – opatrne ho pritláčame lyžicou až kým neklesne na dno. Necháme ho tam asi 15 minút, potom ho vyberieme a pridržíme pri okraji fľaše lyžicou tak, aby z neho farba vytiekla.

Batikované veľkonočné vajíčka 6

Na novinovom papieri alebo servítke ho necháme úplne vyschnúť – môže to trvať aj 24 hodín. Dávame pozor, aby nám farba nekvapla tam, kde nechceme, lebo sa veľmi ťažko odstraňuje. Na obrázku č. 6 je dôkladne uschnutá žltá kraslica.

Batikované veľkonočné vajíčka 7

Plochy, čo majú ostať žlté, vyplníme voskom. Na to je lepší špendlík s väčšou hlavičkou a poriadne nahriaty vosk, aby sa nám pekne do predkreslených čiar rozlial.

Batikované veľkonočné vajíčka 8

Potom ho ponoríme do ďalšej farby, konkrétne do zelenej. Na obrázku je dôkladne uschnutá zelená kraslica.

Batikované veľkonočné vajíčka 9

Znova si vyplníme voskom časti, ktoré chceme mať zelené.

Batikované veľkonočné vajíčka 10

Ponoríme do ďalšej farby, napríklad do červenej. Necháme vyschnúť.

Batikované veľkonočné vajíčka 11

Nad čajovou sviečkou si opatrne nahrievame kraslicu a roztopený vosk zotierame bavlnenou handričkou.

Batikované veľkonočné vajíčka 12

Takto vyzerá hotová batikovaná kraslica.

Batikované veľkonočné vajíčka - foto postup

Fotopostupy: 

Klúčové slová: 

Komentáre

Toto je nádherná technika. Krása. Vierka, si veľmi trpezlivý a šikovný človek:) Vďaka, že zachovávaš tradície:) 

Ďakujem Hanbím sa

Inak, čím viac pozerám na ten návod, tak mám pocit, že by mi to nešlo, zároveň však vo mne rastie odhodlanie to vyskúšať:) Nepočítam s tým, že moja robota by sa aspoň trochu podobala na tvoju, ale fascinuje ma, aké je to jednoduché a zložité zároveň. No nič, zajtra kúpim farbičky:)  

Skutočne nádherné, len to chce trpezlivosť, ktorú ja nemám...klobúk dole, šikovné rúčky Srdce

Toto neskutočne obdivujem(clap)Áno, už len vytvoriť pekný vzor s voskom a to ďalšie farbenie, to je ozaj zabavisko. Hanbím sa

Ta přesnost vzoru, výrazné(veselé) arvy.Obdivuji, moc pěkné.

velmi dobry postup, prave som tak rozmyslala o  postupe ako sa tie farby prekryvaju a zavoskovavajú a vtom tu je to! , ano je to pracnejsie ale davno som to skusala ten vysledok ked zotierate vosk vas odmeni za kazdu namahu -vygula sa krasne farebné vajícko(clap)(clap)(clap)Kvietok

Super postup! mám zopár takých starých,nerozbitých vajíčok s podobnými vzormi aj som viackrát videla ženy pri tvorbe tejto techniky aj naživo. Ja by som asi v dnešnej dobe nedala maturitu ani jednej dievke,ktorá by neurobila aspoň 100takých vajíčok! Váľam sa od sm

dávno som robila veru už voskované vajíčka,bolo by na čase tohto roku postíhať  aspo)n zopár Slnko

ja ich farbím vždy len s rastlinnými odvarmi,teda s prírodnými pigmentami. Aj s nimi sa dajú veru docieliť tmavé, sýte tóny,závisí to vo veľkej miere od konzistencie. 

 

Artmama.sk

Pochváľte sa svojimi ručnými prácami, inšpirujte sa nápadmi šikovných žienok, vyskúšajte tvorenie podľa podrobných návodov. Môžete pridávať fotky vašich dielok (prosím, len s vašou tvorbou), alebo sa pýtať a vymieňať skúsenosti v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje fotopostupy, pridajte inzerát na predaj zvyšného materiálu na tvorenie.