Fotopostup na mramorované veľkonočné vajíčka na prírodno

Farbenie veľkonočných vajíčkom pomocou cibule trochu kreatívnejšie. Ideálne pre vajíčka varené na tvrdo, do košíčka, na sviatočný stôl.

Potrebujeme:

čerevnú cibuľu, svetlú cibuľu, gazu, alebo staré silonky, niť ..., namiesto červenej cibule môžete použiť aj iné prírodné "farbivo" alebo farby na vajíčka.

Fotopostup na mramorované veľkonočné vajíčka na prírodno 1

Fotopostup na mramorované veľkonočné vajíčka na prírodno 2

Fotopostup na mramorované veľkonočné vajíčka na prírodno 3

Šupky zo svetlej cibuľe "nalámeme" na jemno.

Fotopostup na mramorované veľkonočné vajíčka na prírodno 4

Vajíčka namočíme do vody a obalíme nadrobených šupkách z cibule.

Fotopostup na mramorované veľkonočné vajíčka na prírodno 5

Obalené vajíčko preložíme na pripravenú gázu, ešte môžeme posypať cibuľou ....

Fotopostup na mramorované veľkonočné vajíčka na prírodno 6

Na tesno zabalíme vajíčka do gazy (potrhanej silonky) a vrch zviažeme niťou

Fotopostup na mramorované veľkonočné vajíčka na prírodno 7

Dáme variť do hrnca s vodou a šupkami z červenej cibule cca 8 minúť a ešte necháme chvíľu postáť v horúcej vode.

Fotopostup na mramorované veľkonočné vajíčka na prírodno 8

Vajíčka rozbalíme, očistíme, umyjeme ...

Fotopostup na mramorované veľkonočné vajíčka na prírodno 9

Celkom pekný vzor vyšiel napriek tomu, že som nemala biele vajíčka.

Fotopostup na mramorované veľkonočné vajíčka na prírodno 10

vajíčka pretrieme jedlým olejom, kvôli lesku.

Fotopostup na mramorované veľkonočné vajíčka na prírodno - foto postup

Fotopostupy: 

Klúčové slová: 

Komentáre

Pekné.(clap)(clap)(clap)(clap)(clap)ÁnoÁnoÁnoÁno Mne sa  nikdy také pekné nevydarili.Chichocem saChichocem saChichocem saChichocem saChichocem saChichocem sa

SrdceSrdceSrdce(clap)(clap)(clap)

fantastické! pekne vyšiel mramorový vzor...

už vyše roka zbieram šupky cibule, totiž vyše druhý rok experimentujem s farbením textílií spôsobom akým sa bežne celosvetovo robilo do 18.str....teda s rastlinnými pigmentami,bez chémie Pohoda. Takže preto som nemala srdce použiť šupky na vajíčka aj keď ma to celkom ťahalo.

Si šikulka,Kamila. Gratulujem! SrdceBozkávamÁnoKvietoktortaChichocem sa

To farbenie textílii na prírodno, znie ozaj zaujímavo, ak máš čas a chuť podeľ sa s nami, v postupe, diskusii ...., tej chémie aj nadbytku, je okolo nás ozaj priveľa ...

Zrejme,tu na Slovensku zatiaľ patrím medzi prvé lastovičky ohľadne tejto témy, základné poznatky sama čerpám z rôznych zahraničných zdrojov. Práve preto,lebo je to nová téma,ma raz napadlo,že by stálo za to napísať aj knižku o tom.Úsmev Je to zložitá alchýmia, presné recepty každý si chráni,nakoľko je v tom veľký kus práce. Ale samozrejme, princíp ako taký je dostupný. Je to práca vyslovene do exteriéru,tohto roku som zatiaľ nič nerobila ale už sa na to pomaly chystám. V podstate najľahšie sa zafarbí vlna a hodváb, čiže textílie so živočisnými vláknami a najťažšie sa farbia rastlinné vlákna - tj.ľan, bavlna,rami a pod. ale ja hlavne tie potrebujem,takže vybrala som si tú ťažšiu cestu Chichocem sa.

pohľadám staršie fotky a ak mi čas dovolí,snáď aj nejaký základný,jednoduchý postup sem hodím Úsmev. Je to však vždy veľmi veľa komponentný proces = môžem dať postup, môže niekto podľa neho spraviť pokus a buď mu niečo z toho vyjde buď nie....strašne veľa spraví kvalita vody /ph/, ph pôdy z ktorej rastlina pochádza....je to vždy boj s časom,ale kto ho má veľa a aj trpezlivosť,tomu to ruže prináša Mrkám. Je to len otázka času,kedy bude musieť celý globálny textilný priemysel odpustiť od aktuálneho prechemizovaného spôsobu farbenia na ekologickejšie,na báze prírodných pigmentov lebo aktuálny trend už je neudržateľný! Už sa robia experimenty na množenie batérií,ktoré majú silný prírodný pigment. Neviem,kto z vás si uvedomuje,že pigment,ktorý dávajú aj dnes všetky výrobcovia jahodových jogurtov a potravinársky priemysel ho kodifikuje pod farbivom E120 je vlastne prášok škodcu kaktusov v Latinskej Amerike - cochineal. Peruánske ženy tie červené vošky ručne pozbierajú,vysušia,rozdrvú na prášok a dodnes s ním farbia vlnu . Nič extra nové pod Slnkom,aj v našich končinách ženy ovládali všetky tie prírodné múdrosti,len  scivilizované časy už nás všetkú tú múdrosť odnaučili.
SmútokPlačemPlačemPlačem

Ďakujem, takže to chce véééľa trpezlivosti, odhodlania asi aj chuti experimentovať. Držím palce na neľahkej ceste. 

Farbenie textílií na prírodno je ale fakt na exteriér:) Minimálne pri zbere nejakých farbiacich bylín sa do exteriéru vybrať treba a potom je asi lepšie mať dvor a babrať sa s tým tam.

Videla som pár častí seriálu Remeslo má zlaté dno, tam bola pani, ktorá plstila a ukazovala ako sa farbí vlna nejakou žltou bylinkou, na dvore mala kotol a robila to tam. Pani to riešila vo veľkom, takže kotol potrebovala:) Prírodným farbením sa nedosiahnu také intenzívne farby a ani sa nedajú urobiť všetky farby, lebo to dokáže len chémia. Ide o to, čo človek chce. Či chemickú intenzívnu, alebo sa vyberie ťažšou cestou prírodného farbenia.

Je to veda a fakt je, že dnes to už ovláda málo ľudí, takže sa vôbec nečudujem, že si recepty chránia. Na druhej strane, ako sa má zachovať toto kultúrne dedičstvo a poznatky, keď sa s tým tí, ktorí to ovládajú, nepodelia, však:) Ono je pekné chrániť si svoje know-how, ale potom sa nečudujme, že sa pôvodné techniky vytrácajú.

Treba však podotknúť, že žiadne davy nestoja v rade na to, aby sa naučili niektoré staré remeslá a postupy. Je to tiež otázka dopytu po takýchto vedomostiach a chuti niečo sa naučiť a zachovať.

ku tej knižke, pár rokov dozadu vyšla v Grade kniha Barvení pomocí rastlin, autor Vera Bidlová.

 

Artmama.sk

Pochváľte sa svojimi ručnými prácami, inšpirujte sa nápadmi šikovných žienok, vyskúšajte tvorenie podľa podrobných návodov. Môžete pridávať fotky vašich dielok (prosím, len s vašou tvorbou), alebo sa pýtať a vymieňať skúsenosti v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje fotopostupy, pridajte inzerát na predaj zvyšného materiálu na tvorenie.