
Kamila
Pozrite si postup na farbenie veľkonočných vajíčok pomocou cibule, nepotrebujete biele vajíčka. Vzor chytí aj na béžové. Ideálne pre vajíčka varené na tvrdo. Pekne ozvláštnia sviatočne prestretý stôl.
Potrebujeme:
- červenú cibuľu
- svetlú cibuľu
- gázu alebo staré silonky
- niť
Namiesto červenej cibule môžete použiť aj iné prírodné "farbivo" alebo farby na vajíčka.

Kamila
Nemusíte zháňať biele vajíčka, cibuľa pekne chytí aj na hnedé.

Kamila

Kamila
Šupky zo svetlej cibuľe "nalámeme" na jemno.

Kamila
Vajíčka namočíme do vody a obalíme nadrobených šupkách z cibule.

Kamila
Obalené vajíčko preložíme na pripravenú gázu, ešte môžeme posypať cibuľou ....

Kamila
Na tesno zabalíme vajíčka do gazy (potrhanej silonky) a vrch zviažeme niťou

Kamila
Dáme variť do hrnca s vodou a šupkami z červenej cibule cca 8 minút a následne ešte necháme chvíľu postáť v horúcej vode.

Kamila
Vajíčka rozbalíme, očistíme, umyjeme.

Kamila
Aj napriek tomu, že som nemala biele vajíčka, vyšiel celkom pekný vzor.

Kamila
Na záver vajíčka pretrieme jedlým olejom, aby sa pekne leskli.

Návod na mramorované veľkonočné vajíčka farbené cibuľovými šupkami, návod, Všetko ostatné
Ďalšie postupy
Komentáre
fantastické! pekne vyšiel mramorový vzor...
už vyše roka zbieram šupky cibule, totiž vyše druhý rok experimentujem s farbením textílií spôsobom akým sa bežne celosvetovo robilo do 18.str....teda s rastlinnými pigmentami,bez chémie . Takže preto som nemala srdce použiť šupky na vajíčka aj keď ma to celkom ťahalo.
Si šikulka,Kamila. Gratulujem!
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
To farbenie textílii na prírodno, znie ozaj zaujímavo, ak máš čas a chuť podeľ sa s nami, v postupe, diskusii ...., tej chémie aj nadbytku, je okolo nás ozaj priveľa ...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zrejme,tu na Slovensku zatiaľ patrím medzi prvé lastovičky ohľadne tejto témy, základné poznatky sama čerpám z rôznych zahraničných zdrojov. Práve preto,lebo je to nová téma,ma raz napadlo,že by stálo za to napísať aj knižku o tom. Je to zložitá alchýmia, presné recepty každý si chráni,nakoľko je v tom veľký kus práce. Ale samozrejme, princíp ako taký je dostupný. Je to práca vyslovene do exteriéru,tohto roku som zatiaľ nič nerobila ale už sa na to pomaly chystám. V podstate najľahšie sa zafarbí vlna a hodváb, čiže textílie so živočisnými vláknami a najťažšie sa farbia rastlinné vlákna - tj.ľan, bavlna,rami a pod. ale ja hlavne tie potrebujem,takže vybrala som si tú ťažšiu cestu
.
pohľadám staršie fotky a ak mi čas dovolí,snáď aj nejaký základný,jednoduchý postup sem hodím . Je to však vždy veľmi veľa komponentný proces = môžem dať postup, môže niekto podľa neho spraviť pokus a buď mu niečo z toho vyjde buď nie....strašne veľa spraví kvalita vody /ph/, ph pôdy z ktorej rastlina pochádza....je to vždy boj s časom,ale kto ho má veľa a aj trpezlivosť,tomu to ruže prináša
. Je to len otázka času,kedy bude musieť celý globálny textilný priemysel odpustiť od aktuálneho prechemizovaného spôsobu farbenia na ekologickejšie,na báze prírodných pigmentov lebo aktuálny trend už je neudržateľný! Už sa robia experimenty na množenie batérií,ktoré majú silný prírodný pigment. Neviem,kto z vás si uvedomuje,že pigment,ktorý dávajú aj dnes všetky výrobcovia jahodových jogurtov a potravinársky priemysel ho kodifikuje pod farbivom E120 je vlastne prášok škodcu kaktusov v Latinskej Amerike - cochineal. Peruánske ženy tie červené vošky ručne pozbierajú,vysušia,rozdrvú na prášok a dodnes s ním farbia vlnu . Nič extra nové pod Slnkom,aj v našich končinách ženy ovládali všetky tie prírodné múdrosti,len scivilizované časy už nás všetkú tú múdrosť odnaučili.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem, takže to chce véééľa trpezlivosti, odhodlania asi aj chuti experimentovať. Držím palce na neľahkej ceste.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Farbenie textílií na prírodno je ale fakt na exteriér:) Minimálne pri zbere nejakých farbiacich bylín sa do exteriéru vybrať treba a potom je asi lepšie mať dvor a babrať sa s tým tam.
Videla som pár častí seriálu Remeslo má zlaté dno, tam bola pani, ktorá plstila a ukazovala ako sa farbí vlna nejakou žltou bylinkou, na dvore mala kotol a robila to tam. Pani to riešila vo veľkom, takže kotol potrebovala:) Prírodným farbením sa nedosiahnu také intenzívne farby a ani sa nedajú urobiť všetky farby, lebo to dokáže len chémia. Ide o to, čo človek chce. Či chemickú intenzívnu, alebo sa vyberie ťažšou cestou prírodného farbenia.
Je to veda a fakt je, že dnes to už ovláda málo ľudí, takže sa vôbec nečudujem, že si recepty chránia. Na druhej strane, ako sa má zachovať toto kultúrne dedičstvo a poznatky, keď sa s tým tí, ktorí to ovládajú, nepodelia, však:) Ono je pekné chrániť si svoje know-how, ale potom sa nečudujme, že sa pôvodné techniky vytrácajú.
Treba však podotknúť, že žiadne davy nestoja v rade na to, aby sa naučili niektoré staré remeslá a postupy. Je to tiež otázka dopytu po takýchto vedomostiach a chuti niečo sa naučiť a zachovať.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ku tej knižke, pár rokov dozadu vyšla v Grade kniha Barvení pomocí rastlin, autor Vera Bidlová.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Pekné.







Mne sa nikdy také pekné nevydarili.




