
Dasa_
Výroba prírodnej ikebany na hrob nie je vôbec zložitá. Samozrejme, nie je to ikebana podľa prísnych japonských pravidiel. Je to však krásna dekorácia, ktorou veľmi radi zdobíme hroby našich blízkych a zaužívalo sa pre ňu zjednodušené označenie.
Veľkou výhodou pri jej tvorbe je, ak máte okolo seba zdroj zelených vetvičiek. Ale netreba zúfať, viaceré kvetinárstva a záhradníctva predávajú už narezané vetvičky zo stromov presne na toto určených. Ak zvyknete počas roka odkladať z kytíc drobné dekorácie, tak máte vyhraté. Veľa parády narobia aj šípky či iné drobné bobuľky z prírody, prípadne pekné trávy, šišky. Čokoľvek, čo rastie u vás.

Dasa_
Na vyrobenie prírodnej ikebany potrebujeme hlavne vždyzelené vetvičky. Ideálne, keď máte viac druhov, ktoré majú rôznu farbu aj tvar. Ak máte iba jeden druh, vôbec nevadí, aj takto dokážete urobiť krásnu väzbu. Ja som mala k dispozícii asi 3 druhy vetvičiek z ihličnanov, tuje, cesmínu, šípky. Krásna by bola vetvička zo smrekovca aj s drobnými šiškami.
Pripravila som aj sušené kvety z kytice, ktorú sme mali počas roka, súkvetie z nejakého lekna a sisal.

Dasa_
Celú ikebanu som som "pichala" do piaflóru, ktorý už bol uzatvorený v klietke. Samozrejme, stačí aj obyčajný piaflór, niekto možno použije veľkú kocku polystyrénu. Kedysi dávno sme na takéto aranžovanie na Dušičky používali prekrojenú kŕmnu repu. S ňou bola celá dekorácia naozaj prírodná.
Piaflór (alebo Florex) som použila zelený a živé rastliny. Existuje aj sivý, ten sa používa na sušené kvety.
Piaflór sa musí pred použitím dobre namočiť. Plne ponorený do vody musí nasávať vodu aspoň pol hodiny, ideálne aj dlhšie.

Dasa_
Konce vetvičiek očistíme od ihličia. Ak sú vetvičky redšie, zväzujeme po viac malých kúskoch pevným drôtom. Ja som používala iba jednotlivé vetvičky bez drôtovania

Dasa_
Zadnú stranu som chcela skôr plochú, preto som začala prvé vetvičky pichať zboku, skoro kolmo. Sieť okolo florexu ma pri umiestňovaní vetvičiek výborne viedla.

Dasa_
Po stranách je potrebné pridať kratšie vetvičky, aby postupne zakryli podklad. Picháme aspoň dva rady.
Striedame rôzne druhy zelene a postupne vyplníme celú plochu. Do zadu dávame vyššie vetvičky, dopredu kratšie.

Dasa_
Doplnkový materiál nemá vždy vhodné stopky. Preto si pomôžeme drôtom. Pevne pridrôtujeme napríklad kúsok vhodnej vetvičky. Zapichneme na vybrané miesto.

Dasa_
Nakoniec doplníme kvôli farbe šípky, rôzne lístky. Úplne na záver môžeme pridať sisalové vlákno.
Celá dekorácia vydrží pomerne dlho. Ak niekto chce, môže napríklad na Vianoce pridať nejakú vianočnú ozdobu.
Keď už dekorácia doslúži, vetvičky sa môžu povyťahovať. Podložka môže poslúžiť ešte aj ďalší rok.

Ako vyrobiť prírodnú ikebanu na hrob, návod, Aranžovanie
Veľmi pekná ikebana!