
Pegybabi
Hoci to na prvý pohľad tak nevyzerá, tieto vianočné gule vznikli z obyčajných polystyrénových gúľ. Postup je trochu časovo náročnejší. Medzi jednotlivými krokmi treba vždy čakať na dôkladné vyschnutie. Výsledok však stojí za to.
Postup je rovnaký ako pri porcelánových krasliciach.
Potrebujeme: polystyrénové gule zvoleného rozmeru, decu pastu na vyrovnanie povrchu, brúsny papier, Primer pasta Gesso, biela (svetlá) akrylová farba, lepidlo na decoupage, 2 krokový krakelovací lak, fén, antikovacia pasta, záverečný lak riediteľný alkoholom, rôzne stužky, špajdle, ručne robené odliatky z na vzduchu schnúcej hmoty, očko na zavesenie vianočnej gule alebo bižutérne konponenty, korálky....
Ak je polystyrénová guľa veľmi dierkovaná, najskôr zatrieme nerovnosti decu pastou a necháme zaschnúť. Potom zbrúsime brúsnym papierom, pracujeme na mokro. Snažíme sa docieliť čo najhladší povrch. Pre lepšiu manipuláciu pri sušení zapichneme do gule špajdľu.
Po uschnutí celý povrch natrieme Primer Gesso pastou. Necháme znova zaschnúť a potom prebrúsime.
Postupne natrieme dve vrstvy akrylovej farby. Vrstvy necháme vždy dobre vyschnúť. Farbu môžeme natierať štetcom alebo nanášať hubkou
Z vhodnej servítky vystrihneme (obtrháme) vianočné motívy, odstránime 2 spodné vrstvy a pomocou decu lepidla ich nalepíme na guľu. Necháme znova usušiť.
Na suchú guľu nanášame suchým štetcom 1. krok krakelovacieho laku. Lak musíme naniesť na celú plochu. Necháme dôkladne vysušiť, ideálne cez noc. Schnutie musí byť iba prirodzené, žiadne urýchľovanie
V ďalšom kroku celú plochu gule krúživými ťahmi natrieme 2. krokom krakelovacieho laku a a hneď sušíme pomocou fénu ale nie z blízka ale zo vzdialenosti cca 10 - 15 cm. Začínajú sa tvoriť prasklinky. Guľu necháme asi 1 - 2 hodiny schnúť na teplom mieste.
Teraz môžeme zvýrazniť prasklinky antikovaciou pastou tak, že ju vtierame hubkou na ktorú sme si naniesli trošku pasty a potom suchou handričkou vytierame. Pasta sa tak zachytí iba v prasklinách. Ak sa nám náhodou stane, že sme naniesli trošku viac pasty, tak na handričku si dáme trošku terpentínového riedidla, zotrieme prebytočnú pastu a hneď vytrieme suchou handričkou.
Nakoniec prichádza záverečné lakovanie - používame syntetický lak riediteľný alkoholom. Štetec na natieranie musí byť suchý a čistý. Po práci ihneď štetec vyčistíme v alkohole alebo inom podobnom riedidle.
Guľu môžeme dozdobiť rôzne....ručne robené odliatky z hmoty, ktorá schne na vzduchu, tekuté perly, konturovacie pasty, korálky, bižutérne konponenty, stužky a podobne.
(Fotografie v postupe sú z procesu tvorby kraslice, rozdiel je iba v tvare polystyrénového polotovaru)

Pegybabi
Hotové vianočné gule

Pegybabi
Príprava podkladu - nanášanie pasty a brúsenie brúsnym papierom na mokro

Pegybabi
Nanášanie dvoch vrstiev farby, lepenie servítky pomocou decu lepidla

Pegybabi
1. krok krakelovanie necháme prirodzene vyschnúť, ideálne cez noc

Pegybabi
2, krok krakelovacieho laku a okamžité sušenie fénom

Pegybabi
Vtieranie antokovacej pasty a jej okamžité stieranie handričkou

Pegybabi
Záverečné lakovanie

Pegybabi
Rôzne motívy

Pegybabi

Porcelánové vianočné gule, návod, Servítková technika
Komentáre
tie vianočné gule nemajú chybu, sú nádherné
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň. Prosím vás ,čo je tá decu pasta?Hladám na internete a neviem to nikde zohnať. Ďakujem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
tie sú užasné a ešte aj s navodom obdivujem a dakujem



