reklama

Ako upliesť sánky z pedigu

Pridal/a trnavacka dňa 18.11.2019 - 13:53
Ako upliesť sánky z pedigu - foto postup

Sánky z pedigu poslúžia ako vianočná dekorácia, ale môžete ju použiť aj na Mikuláša a deťom do nich nachystať ovocie, oriešky, sladkosti alebo uhlie, podľa toho, či je Mikuláš len zábava alebo pedagogická príležitosť:)

Pedigové sánky


reklama

Ako upliesť sánky z pedigu - postup 1

Potrebujete: pedig hrúbky 2,25 mm alebo 2,5 mm, dno na oplet - sánky strednej veľkosti, bočné klieštiky alebo ostré väčšie nožnice, starší uterák, vedierko alebo väčsiu misku s teplou vodou


Ako upliesť sánky z pedigu - postup 2

Nastriháme si toľko osnovných prútov, koľko je dierok v dne. Výpočet dĺžky osnovných prútov: 6 cm na založenie osnovy + výška výpletu + 25 cm na jednoduchú uzávierku. Ja som si namerala 40 cm. Začiatočníkom odporúčam pridať ešte 5 cm – pre istotu. Prúty si namočíme do teplej vody na 10 minút, aby zostali mäkké, pružné a nelámali sa pri pletení.


Ako upliesť sánky z pedigu - postup 3

Do každej predfrézovanej dierky dáme jeden osnovný prút. Na spodnej strane vedieme prvý osnovný prút ponad susedný a založíme ho za tretí. Takto postupujeme pozdĺž celého dna. Posledný prút založíme tak, že povystrčíme prvý a zozadu vložíme do vzniknutého oka posledný.


Ako upliesť sánky z pedigu - postup 4

Pokračujeme opletom tromi ppútmi: opletací prút vedieme pred dva susedné osnovné prúty dovnútra a poza nasledujúci osnovný prút von (na internete si môžete nájsť aj video s touto základnou technikou).


Ako upliesť sánky z pedigu - postup 5

Pletieme 3 rady. Štvrtý rad pletieme po to miesto, kde sme začínali. Prestaneme pliesť, vložíme stuhu a prepletieme ju pomedzi osnovné prúty. Jeden nám zostane voľný. Cez voľný osnovný prút pokračujeme opletom tromi ponad stuhu. Na obrázku je to veľmi dobre vidieť. Urobíme ďalšie dva rady.


Ako upliesť sánky z pedigu - postup 6

Teraz môžeme výplet nadvihnúť na jednom aj na druhom konci sánok a viesť ho tak, aby zostal otvor. Uzávierku som použila veľmi jednoduchú. Je to na rovnakom princípe ako zakladanie osnovy. Vedieme prúty za jeden dolu. Takto urobíme 3 až 5 riadkov. Skúšenejší môžu výplet ukončiť aj zložitejšou a efektnejšou uzávierkou.


Ako upliesť sánky z pedigu - postup 7

Zvyšné prúty ostriháme, upravíme mašľu a krásna dekorácia či darček je hotový.


Ako upliesť sánky z pedigu - postup 8

Namiesto mašle môžeme použiť pedigové šény. Na osnovné prúty môžeme navliecť drevené korálky a výplet viesť ponad ne. Ak chceme mať uzávierku v inej arbe ako oplet, použijeme farebné osnovné prúty.


Ako upliesť sánky z pedigu - foto postup

reklama

Komentáre

mares, Po, 18.11.2019 - 20:08

Hurá Mikuláš prichádza. Veľmi pekné a inšpiratívne.Ďakujem.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama