Rodinný poklad - postupy na háčkované vianočné ozdoby

Mám úžasnú mamu. Ukázala som jej zvončeky, ktoré som háčkovala a trochu som si zalamentovala, že som sa nestihla naučiť háčkovať od starkej vianočné ozdoby, ktoré každoročne vešiame na stromček. A moja mama nelenila, vytiahla ozdoby a šanóny so starými časopismi po starej mame a vyhlásila, že by v tom bol čert, keby sme aspoň k niektorými nenašli návody, veď starká si tie ozdoby nevymyslela. A niektoré sme fakt našli. 

Tak som ich dala dokopy, pridávam ako som ich našla v časopisoch. Bohužiaľ, sú len textové, žiadne schémy, ale snažila som sa tie ozdoby nafotiť tak, aby bolo jasné, ako sú háčkované, tak snáď to niekomu pomôže. Ak nie, berte to ak poctu šikovnosti a trpezlivosti mojej starej mamy!

Háčkovaná vianočná hviezda na stromček

Háčkovaná vianočná hviezda na stromček

Prejsť na postup

Vianočná háčkovaná ozdoba - kvietok

Vianočná háčkovaná ozdoba - kvietok

Prejsť na postup

Háčkovaná vianočná ozdoba - štvorlístok

Háčkovaná vianočná ozdoba - štvorlístok

Prejsť na postup

Atypická háčkovaná ozdoba na stromček

Prejsť na postup

Postup na háčkovanú vianočnú ozdobu - trojuholník

Postup na háčkovanú vianočnú ozdobu - trojuholník

Prejsť na postup

Rodinný poklad - postupy na háčkované vianočné ozdoby - foto postup

Fotopostupy: 

Klúčové slová: 

Komentáre

Nádherné hviezdičky, naozaj poklad ÁnoÁno

Obdivujem tých prvých, tých, čo tieto ozdoby vymýšlali. My máme dnes inšpirácie kolko len chceš. Otvoríš napríklad pinteres a môžeš kukať a inšpirovať sa do aleluja. Ale toto, to bolo iné. Skúšala som aj rozne kresliť schémy a teda, kedysi na to neboli programy. Skláňam sa pred všetkými, čo to kedysi robili

Bola to iná robota. Jednak napísať tie návody tak, aby sa to podľa nich dalo urobiť, neboli žiadne postupové videá, len časopisy a knihy, kde sa muselo šetriť miestom. Veď aj tieto návody boli napísané pôvodne tak, že som ich musela študovať, aby som sa nepomýlila. Papier poznačený časom, cez maličké texty kresby strihov a schém na paličkovanie, vyšívanie. Skoro som prišla o zrak kým som to dala dokopy. Ak si nájdem čas, skúsim vyrobiť schémy, ale obávam sa, že to stihnem akurát na ďalšie Vianoce;))

Niečo ti nejde? Šup, čup hľadať video. Nenašla si video? Asi si to len zle zadala. Skús napísať inak. A čo sa tej schémy týka - urobila som jednu velmi, velmi jednoduchú a strávila som pri tom celý deň. Jasne, dalšie by už mali ísť ľahšie. Ale aj tak. Naozaj klobúk dole.

Respektíve škoda, že sa tie vedomosti trochu stratili. Lebo kedysi sa obkukávalo jedna od druhej.

Moja mama často spomína, ako štrikovali, keď bola malá. V rámci odsunu inteligencie na dedinu ku nim prišla jedna pani, ktorá mala manžela a syna zatvoreného. Živila sa ako vedela - pleitla svetre a hlavne, poznala vzory, ktoré na dedine ešte nevideli. A keď mama potajomky od nej jeden vzor okopírovala, vraj sa hnevala. Mmch, mama vtedy štrikovala na zahrotených špajchňách z bicykla. A ja dnes dumám, že aké drahé a super úžasné ihlice by som chcela....

 

Artmama.sk

Pochváľte sa svojimi ručnými prácami, inšpirujte sa nápadmi šikovných žienok, vyskúšajte tvorenie podľa podrobných návodov. Môžete pridávať fotky vašich dielok (prosím, len s vašou tvorbou), alebo sa pýtať a vymieňať skúsenosti v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje fotopostupy, pridajte inzerát na predaj zvyšného materiálu na tvorenie.