Použitie krakelovacích lakov

Úsmev Milé dievčatá, chcela by som poradiť. Doteraz som na krakel používala len lepidlo Herkules. Chcem však vyskúšať aj krakelovací lak. Kúpila som si súpravu vrchných krakelovacích lakov KOH-I-NOOR. Je tam uvedený postup, ako sa používajú. No z tohto postupu mi nie je jasné, kedy mám lepiť servítku. Viem, že s krakelovacím lakmi máte bohaté skúsenosti. Preto by som uvítala, ak by nejaká dobrá dušička poradila svoj overený a odskúšaný postup ako na to. Ešte mi nie je jasné, aký lak použiť na záverečné lakovanie pri týchto krakelovacícb lakoch. Ešte by som sa chcela opýtať, či porcelánovný dvojkrokový lak je nejak označený, aby som vedela, že je to porcelánový. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem. Určite to pomôže aj iným žienkam začiatočníčkam.
Úsmev

porcelanovy krakel,krok č. 2 je flaštička s riedkou hnedou tekutinou,a lakovat možno len syntetickym lakom,nie takym na vodnej báze ako je napr.pamlak.

Ahoj lukrecia, ďakujem ti za odpoveď. SlnkoKvietok

Ahoj julietima,
skúsenosť s jednokrokovým krakelovacím lakom značky KOH-I-NOOR nemám. Ja používam len Herkules a som s ním max. spokojná. Ale, ak si si kúpila obyčajný dvojkrokový lak vyššieuvedenej značky, asi budeš sklamaná. Porcelánový dvojkrokový lak tejto značky som v predajniach nevidela.
Ja pom používala maďarské a nemecké značky (každý praská trochu inak, to znamená, že puklinky sú jemnejšie, hrubšie, alebo ako keby sa vytvorila pavučina) a raz som si kúpila aj KOH-I-NOOR. Bolo to pekné balenie 2 fľaštičky základného laku a 2 fľaštičky (II. fáza) na praskliny (mali byť jemné a hrubšie), 2 olejové farby a hyg. vreckovky za cca 9,- EUR.
Robila som naraz niekoľko sklenených tanierov s rôznymi značkami obyčajných dvojkrokových lakov práve na porovnanie rôznych druhov prasklín. Postup pri všetkých tanieroch bol rovnaký - rovnaká teplota, vlhkosť miestnosti a 3 taniere robené lakom z KOH-I-NOOR som musela umyť, lebo sa to celé lúpalo. Bola som taká nahnevaná, že som vyhodila peniaze na nepoužiteľné laky, ktoré len odradia od roboty. Keď som to spomenula v predajni Da Vin..., čo sa mi stalo, tak mi predavačka povedala, že veď ho dievčatá kupujú...! Áno, kupujú, ale asi len raz. Nechcem veľmi haniť túto značku obyč. dvojkrokového laku, ale píšem to len preto, aby ste sa nesklamali viaceré.
Možno Ti niekto poradí, ale myslím, že som robila s obyčajným dvojkrokovým lakom dosť dlho, aby som mohla takúto skúsenosť napísať.
PS: Dvojkrakel sa nanáša na už nalepenú servítku a lakuje sa. Na obyčajný dvojkrokový lak sa na konečné lakovanie používa vodou riediteľný lak a na porcelánový dvojkrokový lak sa môže použiť LEN! syntetický lak. Slnko

Úsmev Ahoj Medulka. Presne takúto súpravu krakelovacích lakov som si kúpila, lebo ma to lákalo, chcela by som to vyskúšať. Krakelovanie herkulesom mi tiež vychádza, som s ním spokojná. No chcela som vyskúšať aj originál krakelák. Keď to vyskúšam, tiež možno nebudem spokojná ako ty. Potom dám vedieť. Veď práve preto som písala tento dotaz, aby mi poradili skúsené odborníčky. To, že na obyčajný krakel ide lak riediteľný vodou a na porcelánový syntetický, som sa na tejto super stránke dočítala. Len som si nebola istá, ako je to s tou servítkou. Takže najprv nalepím servítku a potom postupne I. a II. krakelovací lak. To mi nebolo celkom jasné. Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď, možno sa ešte niekto zapojí do diskusie. Úsmev

Úsmev Ahojte dievčatá. Trošku som študovala postupy s dvojkrokovým obyčajným (porcelánovým) krakelom. Dospela som k určitému záveru a chcela by som si to ozrejmiť, či som to všetko pochopila správne. Je pri tomto dvojkrokáči postup takýto?:
1. podklad, na ktorý chcem lepiť servítku si natriem svetlou akrylkou, poprípade ho nenatriem, ak je podklad vhodný na servítkovanie
2. nalepím servítku, ak chcem tieňovať vytieňujem teraz?
3. prvá vrstva krakelovacieho laku (nenechám úplne preschnúť? môže byť trocha lepkavé?)
4. druhá vrstva krakelovacieho laku (nechať úplne zaschnúť)
5. do praskliniek votrieť napr. olejovku (najlepšie tmavú, aby vynikli prasklinky)
6. zalakovať (obyčajný kvojkrokáč vodou riediteľným lakom a porcelánový dvojkrokáč syntetickým lakom)

Na stránke je k tomu veľmi veľa diskusií, snažila som sa to dať dokopy čo najjednoduchšie, no neviem, či správne. Ako som skôr písala, ešte som to s dvojkrokáčom neskúšala. Nájde sa dobrá dušička, ktorá mi to odobrí? Vopred vrelá vďaka. BozkávamBozkávam

Postup máš správny! Pekné "dvojkrokové" tvorenie! Slnko

Ďakujem Medulka. Určite mi to nedá a budem skúšať čo najskôr. Potom dám vedieť, ako to dopadlo. MrkámÚsmevHanbím sa

Ahoj julietima ešte by som sa spýtala akým lepidlom lepíš servítku? Dakujem

Ahoj, tak ja som v svojich začiatkoch lepila servítku pamlakom, ktorým som aj lakovala. Potom som sa na artmame dočítala, že sa dá servítka lepiť aj modrým duvilaxom (na papier). Tak som si ho kúpila a som s ním spokojná. Trošilinku ho rozriedim vodou, ale iba máličko, aby nebol veľmi riedky. Originál lepidlo na servítkovú techniku som ešte nepoužívala. Osvedčil sa mi tento modrý divilax, tak som ostala pri ňom. Mrkám

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a hneď pri ďalšej svojej práci vyskúšam
Slnko

ak môžem poradiť tak ja lepím originál lepidlom na decoupage napr.ART POTCH,lebo raz som lepila duvilaxom na biely akryl a duvilax mi ožltol.sú aj iné lepidlá treba sa opýtať na predajni alebo nájsť na nete.väčšinou sú tie lepidlá spolu s lakom. KvietokSlnko

Ahojte Úsmev
Vedeli by Ste mi niekto prosím poradiť, či môžem použiť krakelovanie aj na papier resp. kartón?? idem tvoriť fotoalbum s tématikou Paríž a chcela by som túto techniku vyskúšať, ale nakoľko som začiatočník neviem, či to je možné aj keď som už prečítala nejaké články a papier bol uvedený ako možná alternatíva.

Veľmi pekne ďakujem za pomoc Slnko

 

Artmama.sk

Pochváľte sa svojimi ručnými prácami, inšpirujte sa nápadmi šikovných žienok, vyskúšajte tvorenie podľa podrobných návodov. Môžete pridávať fotky vašich dielok (prosím, len s vašou tvorbou), alebo sa pýtať a vymieňať skúsenosti v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje fotopostupy, pridajte inzerát na predaj zvyšného materiálu na tvorenie.