reklama

Dievčenský kroj.


reklama

Chystám sa ušiť kroj pre dcéru do školy. Je tretiačka na zakladke.Potrebovala by som vedieť aku sukňu vystrihnuť. Mala by sa točiť. Neviem, či kruhovu, alebo len pás latky naskladať, alebo nariasiť.Ďakujem za radu.

reklama


reklama

Komentáre

Ja teda neviem o tom že by sa krojová sukňa vykrojila ako kruh, vždy to bol kus látky niekedy ozdobený a stiahnutý do pása na dlhé šnúrky, ktoré sa viazali okolo celého drieku, bolo to dobre lebo sa sukňa prispôsobovala v raste. Rozpárok bol len obšitý. Neskôr prišla guma a tak sa veľakrát šitie uľahčilo a sukne sa šili do gumičky na pase. Záleží akú širokú sukňu chceš mať, ak naozaj bohatú tak riasiť alebo zberať v cm záhyboch je potom ako plisovaná.

takže len rovny pás látky nazbierať do pásu, alebo gumičky ? 

Iwa, Ne, 29.05.2016 - 13:24

Originál krojové sukne sú skladané z pásu látky. Ale ak sa to len má podobať na krojovú sukňu, môžeš dať do gumy. Dĺžku látky si vypočítaš takto: odmeraj dcérke pás a dĺžku sukne.  Odvod pásu vydeľ číslom 6,28 (obvod kruhu = 2xPIxR) a k tomuto číslu pripočítaj dĺžku sukne. Ak chceš sukňu kruhovú, číslo, ktoré Ti vyšlo vynásob 6,28 a máš dĺžku pruhu na sukňu. šírk pruhu je dĺžka sukne. Ak stačí polkruhová sukňa, urobíš z pásu polovičnej dĺžky.

Fúúú. Tak som to asi nepochopila. Ak chcem suknu z pruhu latky, tak mam podla toho vypocitat, aky dlhy pas potrebujem na naskladanie, alebo na nariasenie? Ci tie vzorce su na kruhovu suknu? Obvod pasa ma53 a dlzku sukne 50.
Iwa, St, 01.06.2016 - 22:39

367 cm dlhý pás a 50 cm široký potrebuješ, aby sa sukňa točila tak ako kruhová (strihaná do kruhu). Ale myslím, že v pohode vystačí aj s 3 m dlhým. K "točivým" sukniam bývajú aj dva druhy spodničiek, aby nebolo vidno, čo netreba Hanbím sa najspodnejšia je cudnička z bielej látky, ktorá je na šírku bokov a len pár cm pod zadok (takáto dcére postačí), na spodný okraj môže ísť čipka. Na cudničku môže (ale nemusí) ísť spodnička, tiež biela, ale oveľa bohatšia, väčšinou sa skladá do väčších skladov a dlhá by mala byť ako sukňa a naškrobená - určite nesmie trčať spod sukne, a je na to, aby sukňa pekne stála, aj keď sa dievča netočí. Keby si ešte niečo potrebovala vedieť, kľudne aj mail pošli. Už som niekoľko takýchto detských krojov ušila do ZUŠ.

Iwa, St, 01.06.2016 - 22:49

Z akej látky ideš sukňu robiť? Ak z bavlny, tak stačí pod ňu cudnička, lebo bavlna pekne drží tvar. Ale ak to bude nejaký padavý brokát alebo satén, tak by som radšej tú bohatšiu spodničku pod to dala. Ináč, niekedy mávajú deti aj také gaťky s nohavičkami - kraťasové legíny a spraví to rovnakú službu, lebo v tej rýchlosti točenia si nik nevšimne, čo je pod sukňou, len vidia niečo biele.

Iwa, St, 01.06.2016 - 22:52

A keby si to chcela doviesť do dokonalosti, na sukňu sa dáva aj zástera, dĺžka a šírka je podľa regiónu. Úsmev

Ďakujem veľmi pekne. Pomohla si mi . Vážim si to. Ešte neviem aku látku vyberiem. Uvidím, aka bude. Som zo zemplina. V škole tie zásterky nemaju, tak vravela, že nechce. Sama sa na to teším. ☀ Šila som už greckokatolicke rúcha, aj pluvial do kostola, aj pre miništranta, toto je zase niečo iné, zaujimavé. Keby niečo určite sa ozvem.

U nás na kroji zástera nie je takže to nie je pravidlo, aj ked väčšinou zástere maju ale je to kvôli tomu že sa nechavá rozpárok a viaže sa dookola na dlhé šnúrky aby sukňa vydržala dlho aj ked priberie človek a rozpárok sa skryje pod zásteru. Ludia tvorili veci z rozumom a mysleli aj na to že vyrastie a priberie a tak sukne deťom sa podšili o veľký kus, ktorý sa potom jednoducho vypáral a sukňa sa na okraji zapošila. No a aby to nebolo až tak vidieť tak sa nad tým ušil zámik alebo sa ozdobilo nejakou lacetkou či niečim iným.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama