"Prišla Kvetná nedeľa, kde si kľúče podela, ta dala som, ta dala, svätému Ďurovi, aby pole odomykal, aby tráva rástla. Tráva je zelená až po vyše kolená."
Šiesta pôstna nedeľa má prívlastok „Kvetná“. V tomto roku pripadne na 13. apríla. Pôvod tohto názvu netreba vysvetľovať. Súvisí s príchodom jari, kvitnutím a zazelenaním sa prírody.
V minulosti k príchodu jari nestačil štebot lastovičiek a zelenanie stromov, ľudia si dali záležať najmä na rôznych magických rituáloch, ktorým pripisovali mimoriadny význam a hlavne sa pri ich vykonávaní dobre zabavili. Slovania sa odjakživa radi veselili. My sme trocha pozabudli na krásne zvyky, ktorými naši predkovia odprevádzali zimu. A to tradičným pálením Moreny (zvyčajne na Smrtnú nedeľu).
Na Kvetnú nedeľu, prišlo na rad Letečko, prinášanie leta. Sprievod dievčat kráčal od domu k domu pýtajúc sa, kto chce vidieť nové leto. Dievky pri tom niesli „hojaďunďu“, halúzku poviazanú stuhami a mašľami. V okolí Zvolena mal hlavnú úlohu mladý stromček symbolizujúci nový život.
V niektorých lokalitách s letečkom chodili po domoch skupiny 3 – 5 dievčat vinšovať zdar v hospodárstve, zdravie v rodine, rozdávali zelené vetvičky. Odmenené boli vajíčkami, prípadne peniazmi (obchôdzky). Niekde s letečkom len prešli dedinou, aby oznámili príchod teplejších dní, tzv. odomykanie zeme. Súčasťou obchôdzky boli piesne, v ktorých jednoduchým, ale jednoznačným spôsobom akcentovali motív vynesenia zimy a prinesenia leta.
Spievali piesne alebo vinšovali:
Letečko, letečko, de si tolko bylo?
Na studénce, na vodence ruki, nohi milo.
Budte vi, babički veselé,
uš vám to letečko neseme...
Sedzí baba v koči a pán sa jej prosí.
Daj babičko, daj vajíčko jedno lebo dve,
šak ti to máličko ubudne.
A keď nám nedáte, budeme vám steny drať
a obloky vybíjať, nebudú vám deti spať.
Nesieme vám nové leto, i zelený máj,
dajže nám, dajže nám, dobra, šťastia daj.
Aby rástla tráva,
tráva zelená až po kolená.
Tento pôvodne pohanský zvyk si neskôr osvojila aj Cirkev a od siedmeho storočia ľudia v tento deň prinášajú do kostolov bahniatka na vysvätenie. Inde sú to palmové listy.
Veriacim tento zvyk pripomína príchod Ježiša do Jeruzaléma, kde ho vítali mávaním olivovými ratolesťami a palmovými listami, ktorými mu vystieľali cestu.
U nás bahniatka symbolizujú tiež život na prahu jari. Tie sa potom spália na popolec, ktorý bude použitý pri obradoch Popolcovej stredy v budúcom roku. Bahniatka si na posvätenie prinášajú aj ľudia, tie si potom nosia domov ako posvätenú vec a zakladajú ich za obrazy, zapichujú do trámov, dávajú do vázy a kedysi ich dávali aj do poľa či do maštale. Kedysi si ich zastokli za hradu na povale alebo obrazy, aby ich chránili pred búrkami. Pri búrkach konárik položili do obloka, alebo kúsok z neho hodili do ohňa. Bahniatkami okiadzali aj chorých, aby sa skoro uzdravili, na Orave dávali prútiky do prvej brázdy, na východnom Slovensku ich uložili k prvému zasadenému zemiaku. Na Horehroní prútmi vyháňali dobytok na prvú pašu, v okolí Hontu zapichovali vetvičky na hroby svojich blízkych, aby podobne ako sa budí na jar príroda, prebudili aj duše svojich príbuzných.
Na Kvetnú nedeľu sa v kostole prednášajú pašie (lat. passio – utrpenie) – opis utrpenia a smrti Ježiša Krista od Poslednej večere až po jeho smrť na kríži, ako ho podávajú evanjelisti. V evanjelickej cirkvi AV sa pašie prednášajú už od Smrtnej nedele.
Nafotila som vám moje tohtoročné létečko. Léto, létečko, s akým som bola ako dieťa vinšovať u krstnej mamy, u babky a zopár ďalších príbuzných a známych, bola v mojej rodine prvá veľkonočná výzdoba v dome, spolu s posvätenými bahniatkami. Najčastejšie brezová ratolesť (u mňa teraz halúzky bršlenu) bola vyzdobená stužkami, ofarbenými aj bielymi výduvkami a slamenou reťazou, ktorá bola (a ako vidno u mňa aj je) vyrobená zo štvorčekov farebných látok navliekaných na niť na striedačku s kúskami nastrihanej slamy. Za odmenu ma zvykli obdarovať za koledovanie surovými vajíčkami a peniažkami (vykoledované surové vajcia sme o týždeň ofarbili a obdarúvali sme nimi šibačov/polievačov). Starší však spomínali, že okrem vajec dostali ako výslužku od gazdinej to, čo doma práve mali, napr. varený bôb, buchty a pod.
Do fotografie som vložila aj detail obrúska, ktorý mi kedysi dávno vyšila moja svokra.
A tak na záver, v trocha modernejšom podaní vinšujem vám všetkým (nielen ženám):
Buďte vy, babenky, veselé
už vám to letečko nesieme!
Podľa zdrojov: http://slovenske-zvyky.webnode.sk/kalendar-akcii/jar/kvetna-nedela/
http://velkanoc.ic.cz/Bahniatka.htm
https://sites.google.com/site/evangelicalnews/spektrum/od-ciernej-po-ve…
http://www.evanjelik.sk/node/324
http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20140303029
http://www.uluv.sk/product/letecko-5318/

Komentáre
Ďakujem, obuska.
Som rada, že to čítanie niekoho osloví. Mňa to veľmi zaujíma. Obdarovávanie na Veľkú noc bolo (a v mojej rodine stále je) zaužívané. Dostávali sme niečo od babky a krstnej mamy. Hovorili sme tomu že "sme dostali na šibačku". Aby barančok neototo je zvyk z krajov českých.
Tento príspevok je však o odmene za koledu na Kvetnú nedeľu. K veľkonočnému obdarovávaniu až nabudúce.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
no vidíš, ako dobre, že tu dávaš takéto čítačky - ja som nikdy nič šibačkové nedostala len to barančekové, chichi - ale je pravda, že som mestské dieťa, aj moji rodičia boli, aj ich rodičia - no čo už so mnou
preto rada čítam takéto veci a veľmi ma ťahá ku folklóru, krojom a vôbec
Mám rada našu kultúru
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
veľmi pekný článok a tie zvyky... Ja som také nezažila v meste, ale páči sa mi to
Veselú Veľkú noc aj Tebe
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Jarmilka, výborné počítaníčko a dĺĺĺĺĺhé
...ďakujem ti ako každý týždeň za informačno-vzdelávacie okienko
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem, dievčatá.
Rado sa stalo. Teší ma, že sa vám počteníčko páči.
Apolienka1, je to tentokrát naozaj dlhé. Preto, že zrejme naši predkovia naozaj pripisovali dôležitosť a význam rituálom a že sa tešili koncu zimy a začiatku jari. A tak je veľa toho, o čom sa dá vo vzťahu ku Kvetnej nedeli písať. Škoda, že sa tieto zvyky postupne vytrácajú z nášho vidieka.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
vďaka Jarka, a ako píše Obuska, zaujímavé čítanie
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Jarka, nádherne si to napísala, pripomenulo mi to dievčenské roky. Ďakujem
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
tiež ďakujem za priblíženie veľkonočných zvykov.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
super čítanie
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
krásne čítaníčko, vinšujem teda aj ja veselú Veľkú noc a krásne sviatky!!! Ďakujem, piletka za skvelý nápad
My sme ešte ako decká vždy na veľkú noc dostávali niečo na oblečenie - to sme tu už tuším vlani spomínali s cusbabkou - aby barančok nás neokakal 

Tak krásne sviatky