reklama

☀ Veľkonočné symboly ☀


reklama

Náučno-informačné okienko pokračuje Úsmev
Viete, čo sú symboly Veľkej noci a odkiaľ pramení zvyk, používať ich? Viete, prečo sa maľovanému vajíčku hovorí kraslica? Určite veľa okolo toho poznáte, no možno sa dozviete aj niečo nové, ak si prečítate tento príspevok dokonca.
Slnko
Sviečka — je v mnohých kultúrach chápaná ako znamenie života. Veľkonočná sviečka symbolizuje vzkrieseného Krista. Tento symbol pochádza zo starovekých osláv Veľkej noci, pri ktorých sa zapaľuje sviečka (nazývaná tiež paškál) od ohňa. Takto zapálená sviečka sa v priebehu veľkonočnej bohoslužby ponára do vody na krst, je ozdobená znamením kríža a symbolmi Α a Ω, t. j. začiatku a konca vekov, ktorými je Kristus.
Slnko
Baránok — symbol baránka sa nachádza už v predkresťanských tradíciách. V kresťanstve je baránok jedným zo symbolov Ježiša Krista, lebo obrazne podľa kresťanskej viery on je baránok obetovaný za spásu sveta.
Slnko
Oheň — Veľkonočná bohoslužba sa začína zapálením veľkonočného ohňa, ktorý symbolizuje víťazstvo Ježiša Krista nad temnotou a smrťou. Od tohto ohňa sa potom zapaľujú veľkonočné sviečky.
Slnko
Kríž — je dnes najdôležitejším z kresťanských symbolov, pretože Kristus bol odsúdený na smrť ukrižovaním. Tento trest patril k trestom veľmi krutým a ponižujúcim.
Slnko
Vajíčko — pretože vajíčko obsahuje zárodok života, bolo v mnohých kultúrach symbolom plodnosti, života a vzkriesenia. V kresťanstve sa vajce vykladá aj ako symbol zatvoreného hrobu, z ktorého vstal Kristus, ako symbol nesmrteľnosti.
Tradície, ktoré spájajú vajíčka so sviatkami Veľkej noci, siahajú podľa legiend do 1. storočia n. l. Podľa jednej z nich (z talianskych prameňov) po Kristovom nanebovstúpení údajne opustená Mária Magdaléna išla hlásať evanjelium do Ríma a tam navštívila cisára Tiberia. Podľa zvyku sa patrilo priniesť mu dar. Mária Magdaléna mu podarovala slepačie vajce so slovami: "Kristus vstal z mŕtvych". Cisár na jej zvolanie zareagoval spochybnením zmŕtvychvstania, že ho považuje za nemožné, ako je nemožné, aby sa biele vajce - dar Márie Magdalény, zafarbilo načerveno. Legenda hovorí, že vajce v Tiberiovej ruke ihneď celé sčervenalo. Údajne odvtedy sa veľkonočné vajíčka farbia načerveno a najviac používaná farba je práve červená. Kraslice – od slovanského krasnyj – červený.
Viac tu: http://faberge.meu.zoznam.sk/preco-prave-vajicko/
Slnko
Zajačik — má pravdepodobne pôvod v pohanských rituáloch oslavujúcich príchod jari. Medzi symboly Veľkej noci sa dostal zrejme tak, že ho na jar vídali v blízkosti domov (a to i napriek tomu, že je inak dosť plachý), kde hľadal potravu. Starším zvykom tiež bolo naháňať "veľkonočného zajaca", čo znamenalo hľadať v poli ukryté vajíčka.
Slnko
Korbáč — na Slovensku dôverne známy symbol Veľkej noci má tiež pôvod v starých pohanských zvykoch. Korbáč, väčšinou spletený z niekoľkých prútikov vŕby, symbolizuje sviežosť, jar, začiatok. A viete, že červená stužka na korbáči symbolizovala lásku, žltá nezáujem, zelenú dostávali obľúbení chlapci a modrá symbolizovala nádej?
http://www.plusprevas.sk/clanky/wellness/velka-noc-preco-mame-sibacku-a…
http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20140303029
http://referaty.aktuality.sk/symboly-velkej-noci/referat-18954


reklama


reklama

Komentáre

Áno vďaka, zopakujem si vedomosti a pre mladých, kto chce- poučí sa . Áno Zlomené srdce

Pre mňa je to veľmi poučné, lebo ja som toto vôbec nevedela Tlieskam ...opätovne ďakujem Jarmilke za informačno-vzdelávacie okienko Bozkávam Objímam

deja, So, 12.04.2014 - 22:09

Jarka pekne zhrnuté Áno Tlieskam Tlieskam Tlieskam , ukladám si do obľúbených, lebo už to viem uložiť Chichocem sa

Info som zozbierala na internete a celkom mi pri to ušlo spomenúť, že k symbolom VN u nás patria aj bahniatka (hoci som ich už spomínala v príspevku o Kvetnej nedeli) a kuriatka.
Slnko
Symbol kuriatka, podobne ako vajíčko, má korene v pohanských rituáloch a predstavuje nový život.
Ak by ste si chceli uháčkovať ku svojej veľkonočnej výzdobe malé kuriatko, stačí vám na to pol hodinka. Tu je videonávod: http://www.youtube.com/watch?v=7cqFA-luAPI (a je tam viac návodov aj na sliepočky: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MK-F3Rt-QXQ).

Vďka za tvoje nádherné sprevádzanie pôstnych nedieľ Zlomené srdce Zlomené srdce Zlomené srdce Zlomené srdce Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok

Gabry, Ne, 13.04.2014 - 16:09

Vďaka Jarka, je to od Teba veľmi milé, že si nám pripomenula tieto symboly a opísala každú nedeľu Áno Áno Áno Zlomené srdce Zlomené srdce Zlomené srdce Zlomené srdce

Vďaka vám, dievčatá. Objímam Kvietok Slnko
Som rada, že Vás to oslovilo a aspoň niečím obohatilo. Ešte mám pripravené pokračovanie, takže len tak sa ma nezbavíte. Chichocem sa

Tlieskam Zlomené srdce Tlieskam Jarmilka, patrí ti úprimné ĎAKUJEM. Tvoje náučno-vzdelávacie príspevky obohatili o nové vedomosti nielen tie mladšie, ale aj staršie artmamky. Príspevok idem teraz vytlačiť, aby sme ho mohli prečítať na našom zajtrajšom krúžku šikovných rúk, aby sa to dozvedeli aj žienky, ktoré nemajú doma počítač.
Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko

Dievčatá, nemáte za čo ďakovať. Zlomené srdce Mňa to zaujíma, tak som hľadala na internete a keď už som to mala zozbierané, prišlo mi vhod, podeliť sa s Vami. Objímam
Popravde, podnetom bolo to, že som nevedela, prečo sa farbenému vajíčku hovorí kraslica. A tak som začala hľadať a popri tom som našla kopu zaujímavých vecí okolo veľkonočných sviatkov a pôstu. Škoda len, že veľa zvykov a tradícií už vymizlo, a tak je možno dobré, si ich aspoň pripomenúť.
No vidíte. A to zvyk veľkonočnej šibačky/polievačky žien vyslovene nemám rada. Ale aj tak som rada, že sa stále udržiava.
Objímam

helga2, Po, 14.04.2014 - 20:29

ĎAkujem.Aj keď mnoho z toho som už vedela obohatilo ma to.A ešte - u nás na východe sa maľovanému vajíčku hovorilo pisanka.No mladí už to nepoznajú. Bozkávam

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama