ja sa na Zelený štvrtok tiež okúpem, ale len v kúpeľni
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ja sa na Zelený štvrtok tiež okúpem, ale len v kúpeľni
Ja tiež len v kúpeľni. A hoci každý deň sa umývam, nezdá sa mi, že by som z toho bola silnejšia. Asi treba naozaj do potoka.
Ahoj Jarmilka. Každé Tvoje info okienko som si veľmi rada prečítala. Boli veľmi zaujímavé a aj poučné. Aj človek veriaci sa dozvedel nové veci. Zelený štvrtok sa v mojich spomienkach viaže na špenátový obed, ktorý mám veľmi rada a začínala sa u nás doma veľkonočná výzdoba.
Prajem tebe aj všetkým AM požehnané sviatky, veľa pokoja,radosti a jarnej pohody.
Ďakujem. Tradície a náboženstvo spolu často súvisia. Som rada, ak si v "okienku" našli viacerí niečo zaujímavé a možno aj nové. Špenát sme mali dnes aj my. A výzdobu máme od Kvetnej nedele. Tiež želám všetkým krásne sviatky.
Jarka, ďakujeme veľmi pekne za poučné info, a v predvečer tohto svätého trojdnia želám Tebe i všetkým na artmame krásne sviatky
Ďakujem, Gabika. Tebe tiež krásne sviatky a slniečko nad hlavou i v duši.
Ja mám zelený štvrtok spojený so špenátom, ktorý milujem mňam, aj dnes sme ho papkali ...a tvoje informačno-vzdelávacie okienko si Jarmilka vždy rada prečítam, je to veľmi zaujímavé čítanie
Ako hovorím vyššie, tiež sme mali dnes špenát. A máme ho veľmi radi (a tiež dosť často). Mám obrovskú radosť z tvojho nadšenia pre "okienko".
Krásne sviatky, veľa zdravia a slnečno-jarnú náladu.
Kvetnou nedeľou sa začal Svätý týždeň, ktorý končí pôstnym trojdňom: Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela Sobota.
Svätý sa nazýva preto, lebo pri liturgii pripomína vrchol Ježišovho života, jeho smrť a vzkriesenie. V gréckokatolíckej cirkvi je to Veľký týždeň.
✤
Tieto tri dni v minulosti sprevádzali rôzne zvyky a tradície.
Slovenský názov Zelený štvrtok odvodený od nemeckého slova “Gründonnerstag” je len vďaka ľudovej etymológií spojený so zelenou farbou. V skutočnosti sa s vysokou pravdepodobnosťou odvodzuje zo stredohornomeckého slova “grienen” alebo “greinen”. Oboje znamená „plakať“. To súvisí so skutočnosťou, že cirkevné spoločenstvo v tento deň opätovne prijímalo kajúcich (nazývaných tiež “plačúci”), vylúčených zo spoločenstva na začiatku pôstnej doby a “odsúdených” na “trest” verejného pokánia.
✤
Naposledy pred Veľkou nocou pri večernej omši zaznejú zvony. Zvuk zvonov až do Veľkej noci nahrádzajú rapkáče a klapačky. V tento deň na niektorých miestach sa používalo rúcho zelenej farby a aj zvyk požívať v tento deň veľa zeleniny podporovali názov tohto dňa.
U nás je tradíciou jesť v tento deň špenát.
✤
Na Zelený štvrtok sa ľudia umývali v potokoch, aby boli silní. V ten deň sa odporúčalo siať a sadiť iba do zotmenia, pretože v noci na Veľký piatok sa vraj schádzali na krížnych cestách bosorky.
✤ ✤ ✤
Zdroje:
http://velkanoc.ic.cz/Bahniatka.htm
https://sites.google.com/site/evangelicalnews/spektrum/od-ciernej-po-ve…
http://www.evanjelik.sk/node/324
http://sk.wikipedia.org/
Viac tu: http://slovenske-zvyky.webnode.sk/kalendar-akcii/jar/velky-piatok/
http://www.infovek.sk/predmety/etika/tradicie/vn/vnzvyky.php
http://www.cas.sk/clanok/246791/velkonocne-zvyky-a-tradicie-viete-aky-m…
http://www.cas.sk/clanok/246791/velkonocne-zvyky-a-tradicie-viete-aky-m…
✤ ✤ ✤
. Podľa zdrojov by sa vlastne mal volať plačúci. 
Ja som si doteraz myslela, že Zelený štvrtok je preto zelený, lebo sa konzumuje špenát a byliny